Generální sekretář Ústavního soudu se možná stane posilou NSS

foto Ilustrační foto - Generální sekretář Ústavního soudu (ÚS) Ivo Pospíšil vystoupil 5. března v Brně na briefingu uspořádaném po neveřejném zasedání pléna ÚS.

Brno - Novým soudcem Nejvyššího správního soudu (NSS) by se mohl stát nynější generální sekretář Ústavního soudu Ivo Pospíšil. Jako kandidáta jej předběžně vybral předseda NSS Josef Baxa. V polovině srpna se Pospíšil představí plénu, tedy sboru současných soudců NSS. ČTK to dnes oznámila mluvčí NSS Sylva Dostálová.

O jmenování Pospíšila soudcem by musel rozhodnout prezident republiky, o přidělení k NSS ministr spravedlnosti.

K dnešnímu dni má NSS v seznamu vedeném ministerstvem 35 členů. Tři z nich však vykonávají desetiletý mandát ústavních soudců a Jan Passer působí v Tribunálu Soudního dvora EU.

Baxa při personální skladbě soudu vybírá nejen kariérní soudce či asistenty, ale také akademiky a advokáty. Loni se například novou členkou soudu stala advokátka Lenka Krupičková. Mluví se také o Milanu Podhrázkém, který aktuálně působí u Krajského soudu v Praze. Podle serveru Česká justice už ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) rozhodl, že Podhrázký přejde do Brna od 1. září.

Pospíšil vystudoval v Brně právo a politologii. Po studiích nastoupil do nově vznikající Kanceláře veřejného ochránce práv, později dělal asistenta ústavní soudkyni Elišce Wagnerové a od roku 2009 vedl analytický odbor Ústavního soudu.

Od roku 2013 je generálním sekretářem Ústavního soudu, kromě toho je členem Legislativní rady vlády, vyučuje ústavní, evropské a mezinárodní právo. Je autorem či spoluautorem více než 70 odborných textů.

Soudcem NSS je také Tomáš Langášek, který vykonával funkci generálního sekretáře Ústavního soudu před Pospíšilem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je čtvrtek 20. září 2018

Očekáváme v 1:00 19°C

Celá předpověď