General Dynamics European Land Systems představí bojové vozidlo ASCOD pro Českou armádu

foto Užitečná hmotnost těžšího typu ASCOD 42 je 19 tun a pohon zajišťuje silnější jednotka MTU 8V 199T21 s výkonem 600 kW.

Společnost General Dynamics European Land Systems (GDELS), jeden z účastníků tendru na nové bojové vozidlo pěchoty (BVP) pro Českou armádu, poprvé představí na veletrhu IDET 2019 na brněnském výstavišti novou verzi BVP ASCOD. Současně ukáže svou schopnost splnit požadavky Armády České republiky.

Bojové vozidlo pěchoty ASCOD může být vybaveno jak osádkovou, tak bezosádkovou věží. Univerzálnost podvozku ASCOD firmě GDELS umožňuje, že je schopná dodat vozidlo přizpůsobené na míru požadavkům české armády. A to nejen ve verzi bojového vozidla pěchoty, ale ve všech požadovaných variantách.

Věž v osádkové a bezosádkové variantě je vybavena kanónem Bushmaster ráže 30 milimetrů. Přepraví až osmičlenné družstvo vojáků. Výrobcem věže, který na projektu s GDELS spolupracuje, je jeden z lídrů izraelského obranného průmyslu, společnost Elbit Systems. Vozidlo vyniká mimo jiné po stránce ochrany posádky, plní standard STANAG 4569 (AEP 55).

Vozidla ASCOD zdolají 30procentní boční náklon a 60procentní stoupání, dvoumetrový příkop, kolmou překážku o výšce 0,75 metru a brod o hloubce až 1,2 metru.

Klíčovým tématem, které GDELS zdůrazňuje a v jehož duchu se nese firemní expozice na výstavě IDET, je vojenská mobilita. Jde o téma celoevropské důležitosti, které je zmiňováno ve strategických dokumentech Evropské unie. Patří mezi ně Akční plán vojenské mobility (Action Plan on Military Mobility), který byl předložen Evropskému parlamentu a Evropské radě loni v březnu. GDELS je připravena poskytnout nejvhodnější technické řešení pro naplnění této strategické potřeby.

Z tohoto důvodu bude dalším významným exponátem na stánku GDELS v rámci IDET 2019 mostní vozidlo ASCOD se systémem VFB (Variable Folding Bridge). Stejně jako v případě BVP ASCOD jde o nejnovější verzi, která bude vystavena vůbec poprvé. Další exponáty, které budou v Brně k vidění, představují mostní systém MTB (Medium Trackway Bridge) na kolovém podvozku Eagle 4x4, mostní pontonový systém IRB na podvozku Tatra Force, obojživelné pontonové vozidlo M3 a manipulační loď Birdon BEB.

Kromě vystavení nejnovějších vozidel z rodiny pásových podvozků ASCOD a další pozemní techniky předvede společnost GDELS také schopnost průmyslové spolupráce a transferu know-how a technologií do České republiky. Na veletrhu IDET bude hostit setkání vice než třiceti českých firem a institucí, které budou zahrnuty do průmyslové spolupráce v případě, že ASCOD zvítězí v soutěži ministerstva obrany. V rámci brněnské výstavy budou podepsána memoranda o porozumění a spolupráci s akademickými institucemi ČVUT a CEITEC.

GDELS připomene na veletrhu i 10. výročí zavedení kolových obrněnců Pandur II CZ 8x8 do výzbroje české armády. Není to jen historie, ale pokračující projekt. Česká společnost Tatra Defence Vehicle, která od GDELS pořídila licenci na výrobu pandurů, v současnosti vyvíjí a vyrábí nové pandury pro Armádu ČR ve velitelské a spojovací verzi.

Zároveň se na IDET ukáže další přírůstek do rodiny ASCOD, bojové ženijní vozidlo, které firma odhalí na Mezinárodní výstavě obrany a bezpečnosti FEINDEF. Ta se koná od 29. do 31. května ve španělském Madridu. Jde o nejnovější verzi vozidel ASCOD/Pizarro, která je připravena pro španělské ministerstvo obrany.

Tisková konference představující novinky GDELS se bude konat na veletrhu IDET ve čtvrtek, 30. května ve 13:30 hodin v expozici č. 058 v pavilonu P.

O společnosti GDELS

General Dynamics European Land Systems (GDELS) s ústředím ve španělském Madridu je součástí koncernu General Dynamics (GD) a má výrobní podniky či pobočky v šesti evropských lokalitách – v České republice, Německu, Rakousku, Španělsku a Švýcarsku. GDELS zaměstnává 2300 zkušených techniků a vývojářů, kteří vyrábějí, vyvíjejí a dodávají špičkové bojové systémy zahrnující kolová, pásová i obojživelná vozidla, mostní systémy, zbraně a munici pro zákazníky po celém světě. Více informací na www.gdels.com.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 9. června 2023

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď