GDELS představuje nejnovější provedení BVP ASCOD 42

foto BVP ASCOD 42

Společnost General Dynamics European Land Systems (GDELS) přivezla do Brna přivezla nejnovější provedení vozidla ASCOD 42 v podobě bojového vozidla pěchoty s věžemi od firmy Elbit. Na IDETu také vystavuje mostní vozidla několika kategorií.

Fotogalerie

ASCOD 42 s věžemi Elbit

Výběrové řízení na nová pásová vozidla pro Armádu České republiky je v plném proudu. Česká vláda nedávno schválila dokument, ve kterém požaduje 210 nových obrněných pásových vozidel v šesti verzích a 29 kusů dílenských a servisních automobilů na podvozku Tatra Force 8x8 (T 815-7) ve třech verzích. Na veletrhu IDET 2019 jsou nyní k vidění stroje, které výrobci přihlásili do tendru.

BVP ASCOD 42, které společnost GDELS nabízí české armádě, je v Brně vystaveno se dvěma verzemi věže od společnosti Elbit. Přímo na vozidle je instalována bezosádková věž UT-30 Mk2, k vidění je i osádková verze MT-30 Mk2. Věže  jsou v obou případech vybavené hlavní zbraní Mk44 Bushmaster II ráže 30 mm. Oběma verzemi je možné vozidlo snadno osadit při zachování počtu členů osádky a přepravovaného družstva, tedy tři plus osm. Doplňkovou zbraň tvoří kulomet ráže 7,62 mm. Ve věžích je ukryto vysouvací odpalovací zařízení pro dvě protitankové řízené střely Spike.

Věže jsou osazeny dvěma nezávislými zaměřovacími a pozorovacími optoelektronickými systémy pro střelce a velitele- Oba mají k dispozici ovládací konzole a multifunkční displeje pro pozorování okolí a zaměřování zbraní. Vedle toho mají u bezosádkové verze věže velitel a střelec také klasické optické průzory umožňující výhled vpřed a do obou stran zakomponované do pevné základny (adaptéru), s jejíž pomocí pomocí je věž umístěna na korbě. U osádkové věže jsou optické průzory zakomponovány do stropních příklopů. Na bojovou věž lze osadit i dálkově řízenou bojovou stanici s kulometem či granátometem.

BVP ASCOD 42 dostalo i aktivní obranný systém Iron Fist od izraelské firmy IMI. Jeho nejviditelnějšími prvky jsou dva otočné vrhače na zadní části věže. Ve spolupráci s Elbitem vybavili konstruktéři GDELS vozidlo systémem Iron Vision. Jde o 360stupňový panoramatický vizuální systém, který umožňuje osádce sledovat v reálném čase okolí vozidla a veškeré dění kolem něj.

Mostní systémy s platformami

ASCOD, Eagle a Tatra Force

Na IDETu má premiéru mostní vozidlo využívající platformu ASCOD. Ta nese systém Variable Folding Bridge (VFB). Jde o nůžkový typ vyrobený z hliníkových slitin, který spadá do třídy MLC 50. Je určen pro podporu pásových a kolových vozidel střední váhové kategorie. VFB je schopen překlenout vodní a suché překážky do šířky 15 metrů, délka mostovky může být variabilní. Závisí na délce a parametrech vozidla-nosiče.

GDELS představila poprvé mostní systém VFB na loňském veletrhu Eurosatory, tehdy byl umístěn na kolovém obrněném transportéru vozidel Piranha 3. Na IDETu se prezentuje na podvozku ASCOD 2, což je důkazem jeho univerzálnosti a možnosti instalace na různé platformy. Pro uživatele je také velmi zajímavá možnost pevné instalace na vozidlo, nebo dočasná montáž na volitelnou samohybnou platformu pomocí upevňovacího a pokládacího kitu.

Vozidlo, typicky kolový nebo pásový obrněný transportér, se systémem VFB může mít pouze dvoučlennou osádku, která celý mostní systém ovládá přímo z vozidla. Chráněna je jeho pancéřováním. Pokládka mostovky přes překážku trvá od dvou do pěti minut podle druhu vozidla-nosiče. Výjimečnost instalace systému VFB na vozidlo spočívá v tom, že je zároveň plně zachována možnost přepravy pěšího výsadku v zadní části transportéru.

Dalším vystavovaným mostním systémem je Medium Trackway Bridge (MTB) na obrněném vozidla Eagle V. I v tomto případě jde o modulární mostní soupravu. Z ní je možné sestavit most o délce 4, 6 nebo 8 metrů, ve všech případech s nosností odpovídající kategorii MLC 40. Díky lehké konstrukci se dají pro přepravu a pokládku mostovky použít různá lehká pancéřovaná vozidla od hmotnosti čtyři tuny. Manipulaci s mostním modulem zvládne osádka vozidla i bez ženijní specializace za pomoci jednoduchého adaptéru. Pokládka trvá přibližně pět minut.

Z českého hlediska je velmi zajímavý další exponát v podobě pontonové mostní soupravy IRB (Improved Ribbon Bridge) na podvozku Tatra Force 8x8. Jde o výsledek spolupráce českého holdingu CSG, především firmy Excalibur Army, a společnosti GDELS. Souprava IRB má specifikaci MLC 80 pro pásová vozidla a MLC 96 pro kolová vozidla. Je určená pro podporu střední i těžké obrněné techniky. IRB je kompatibilní s ostatními mostními systémy používanými v NATO. Tvoří ji říční a pobřežní pontonové díly, z nichž se sestavují plovoucí mosty nebo přívozová soulodí.

Pontonové díly a manipulační plavidla se na podvozek Tatra Force umisťují pomocí odnímatelného adaptéru BAP (Bridge Adaptor Pallet). Souprava IRB tak pro převoz a pokládku pontonových dílů nevyžaduje specializovaná vozidla, ale pouze univerzální hákové nakladače. Součástí systému IRB je i manipulační motorový člun Birdon BEB, který je na IDETu také k vidění.

Paletu mostních vozidel na letošním IDETu doplňuje unikátní obojživelné mostní vozidlo M3. Jde o samohybný pontonový mostní díl, který se vlastní silou dokáže na kolovém podvozku pohybovat i po souši. Po vjezdu do vody se M3 rozloží do plavební konfigurace a spojením několika těchto vozidel vznikne buď pontonový most, anebo přívozové plavidlo schopné přepravovat těžkou obrněnou techniku včetně tanků.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 9. června 2023

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď