Širší vedení KSČM doporučuje hlasovat pro prodloužení stavu nouze

foto Ministr zdravotnictví Jan Blatný (vlevo) a předseda KSČM Vojtěch Filip na jednání sněmovny 21. ledna 2021 v Praze.

Praha - Výkonný výbor KSČM doporučil poslancům hlasovat v pátek pro prodloužení nouzového stavu. Vláda by tak s pomocí komunistů mohla s žádostí o prodloužení stavu nouze za 28. březen ve Sněmovně uspět. Dvě desítky krajských lídrů a členů nejužšího vedení hlasovaly po internetu. Předseda KSČM Vojtěch Filip výsledek hlasování označil za překvapující. Způsobí podle něj oslabení tlaku na vládu. S konečnou platností rozhodnou komunisté až v pátek na zasedání sněmovního klubu. Pokud by se rozhodl pro volné hlasování, mohlo by výsledek ovlivnit i to, kteří poslanci za KSČM se budou zasedání pléna Sněmovny v polovičním obsazení účastnit.

"V podstatě se tím zmírní tlak na vládu, aby dělala opatření, která jsou smysluplná a lidé je budou akceptovat," řekl novinářům Filip k výsledku hlasování. Podle něj by se pandemie měla řídit na úrovni jednotlivých regionů, což by bylo efektivnější než centrální plošná opatření. Stejně jako například místopředsedkyně klubu Hana Aulická Jírovcová se k žádosti vlády vyslovoval v uplynulém týdnu odmítavě.

Dnes Filip novinářům ve Sněmovně řekl, že v doporučení jsou podmínky, za kterých mají poslanci s prodloužením souhlasit. Týkají se návratu dětí do škol, některé stranické organizace doporučují změnit omezení volného pohybu mezi okresy na kraje. Filip očekává, že zákonodárci budou doporučení respektovat a že poslanecký klub bude jednotný.

Členové širšího vedení strany se v hlasování vyjadřovali k prodloužení nouzového stavu obecně. "Podle stavu, který nastane ve Sněmovně, klub bude navrhovat, jak dál," řekl místopředseda KSČM Petr Šimůnek ČTK na dotaz, zda se komunisté přikloní ke 30 dnům, jak žádá menšinový kabinet ANO a ČSSD, nebo ke kratší lhůtě. Podle Šimůnka by mohlo jít o kompromis, kdyby dělicí čárou pro počátek rozvolňování byly Velikonoce. Například liberecká organizace navrhuje prodloužení o 14 dní, doplnil Filip.

Výkonný výbor ústředního výboru KSČM tvoří 14 zástupců krajů, předseda strany, místopředsedové a předsedové sněmovní frakce a delegace poslanců v EP. Zda budou poslanci doporučení respektovat, ukáže podle poslance Jiřího Dolejše páteční jednání. "Jednak je tu kladné doporučení výkonného výboru, a pak silně negativní postoj některých kolegů. Takže uvidíme, já osobně jsem na střídačce," sdělil ČTK Dolejš. Připomenul tak, že hlasovat bude pouze polovina klubu.

Místopředseda KSČM Stanislav Grospič uvedl, že členové výboru se většinově spíš kloní k prodloužení nouzového stavu, ale nikoli v nynější podobě opatření. "Vše ještě posoudí klub," uzavřel. S vyjádřením chce na výsledek pátečního jednání počkat i místopředseda klubu Leo Luzar. Jak bude hlasovat, nesdělil ČTK ani Zdeněk Ondráček, který zastupuje KSČM v ústředním krizovém štábu a v minulých týdnech vystupoval proti postupu kabinetu při zvládání epidemie.

K žádosti menšinového kabinetu hnutí ANO a ČSSD o prodloužení nouzového stavu o 30 dnů do 27. dubna se Sněmovna vysloví v pátek, vláda zatím podporu dojednanou nemá. Předsedové opozičních stran s premiérem Andrejem Babišem (ANO) jednali ve středu, následně vládu kritizovali za nekoncepční přístup a absenci plánu rozvolnění. Dnes část opozice po jednání s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) naznačila možný obrat.

Gazdík po schůzce s Plagou nevyloučil podporu 14 dní stavu nouze

Místopředseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petr Gazdík po dnešním jednání s ministrem školství Robertem Plagou (ANO) nevyloučil podporu prodloužení nouzového stavu o 14 dní. Vláda ale podle něj mimo jiné musí představit plán návratu do škol s konkrétními termíny, řekl novinářům ve Sněmovně. Piráti a STAN považují za reálný návrat některých skupin žáků k prezenční výuce 12. nebo 19. dubna, pokud to dovolí epidemická situace a za přísných opatření. Žáci by ve školách mohli být testováni dvakrát týdně antigenními testy, řekl Gazdík. Podle místopředsedy sněmovního školského výboru Lukáše Bartoně (Piráti) zváží Plaga pilotní projekty testování v několika školách.

Zásadní je podle Pirátů a STAN návrat prvního stupně základních škol k prezenční výuce, podle Bartoně by se měly střídat skupiny žáků. Podle Plagy by se třídy 1. stupně ZŠ po návratu do škol měly po týdnu střídat doma a ve škole. Termín pro návrat podle něj musí určit ministerstvo zdravotnictví, řekl po jednání s opozičními poslanci ČTK Plaga.

"Návrat prvních stupňů základních škol je významně epidemiologicky lepší v rotačním schématu týden (doma) a týden (ve škole). To znamená, že to není jen redukce žáků na polovinu, ale významně se redukuje to epidemiologické riziko," uvedl ministr. "Rotační způsob pro celý první stupeň umožňuje a vytváří prostor nejen pro návrat celého prvního stupně, ale také pro zvýšený návrat praktické výuky ve školách středních," řekl. Praktická výuka by se podle něj měla obnovit i v závěrečných ročnících vysokých škol. Vedle dlouhodobých priorit jako otevření škol pro nejmladší žáky nebo praktické výuky ve středních a vysokých školách by podle něj ministerstvo chtělo umožnit třeba i skupinové konzultace.

Dalšími prioritními skupinami jsou žáci posledních ročníků středních škol v oborech s odborným zaměřením, žáci středních a vysokých škol v praktické výuce, děti v mateřských školách, žáci speciálních škol, u nichž strany navrhují návrat dobrovolný, nebo žáci základních uměleckých škol při individuální výuce. S Plagou na skupinách podle poslanců panuje shoda.

Podle Gazdíka ministr zákonodárce ujistil, že testování je organizačně i logisticky zajištěno s pomocí hasičů a že antigenních testů je dostatek. Žáci by podle něj měli být testováni dvakrát týdně. Bartoň uvedl, že Plaga uznal myšlenku pilotních projektů testování v několika zařízeních ještě před úplným návratem dětí do škol za dobrou. "Abychom si otestovali antigenní i PCR testy i logistiku, že jsme to vůbec schopni zvládnout, a měli jsme nějaká data ještě předtím, než půjdou hromadně žáci prvního stupně do škol," poznamenal.

Plán Pirátů a STAN počítá s několika opatřeními, jež mohou riziko nákazy ve školách minimalizovat. Jde o distribuci ochranných pomůcek, prioritní očkování učitelů nebo udělení více pravomocí ředitelům škol. Otevírání škol by se mělo podle stran řešit regionálně, nikoli plošně. Také k tomu se podle Gazdíka Plaga pro druhou fázi otevírání škol staví pozitivně.

Gazdík jednání považuje za zásadní i pro rozhodování, zda by STAN podpořil prodloužení nouzového stavu o 14 dní. Vláda žádá Sněmovnu o 30 dní do 27. dubna, aktuálně končí 28. března. Sněmovna rozhodne v pátek. "Jednáme o tom s našimi hejtmany, kteří se kloní k možnosti 14 dnů, ale je to teď o dalším jednání s vládou," řekl. Také podle Bartoně dnešní schůzka s Plagou posunula Piráty ve vyjednávání o nouzovém stavu. Obě strany se chtějí rozhodnout dnes večer, případně v pátek ráno.

Do škol by se podle vyjádření ministerstva školství z minulého týdne měli po jejich znovuotevření vrátit jako první nejmenší žáci a praktická výuka středoškoláků či vysokoškoláků. Resort má podle mluvčí Anety Lednové plán návratu do škol připraven.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je středa 4. srpna 2021

Očekáváme v 23:00 17°C

Celá předpověď