Gayové a lesbičky v Evropě se venku bojí držet partnera za ruku

foto Dívky, polibek, lesbičky - ilustrační foto.

Brusel - Při pobytu na veřejnosti s partnerem stejného pohlaví se v Evropě 60 procent lidí s menšinovou sexuální orientací vyhýbá držení za ruku, protože se bojí obtěžování či napadení. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu Agentury EU pro základní práva (FRA), jehož výsledky byly zveřejněny dnes dopoledne. Respondenti ve dvou pětinách případů uvedli, že se v uplynulém roce cítili diskriminovaní či obtěžovaní, u ČR byla čísla pod evropským průměrem.

Web Politico označuje novou studii za největší svého druhu v dějinách. Loňského sběru údajů se prostřednictvím internetu zúčastnilo skoro 140.000 respondentů z členských zemí Evropské unie a také z Británie, Srbska a Severní Makedonie. Podle agentury Reuters výsledky nasvědčují spíše stagnujícímu boji proti diskriminaci skupin označovaných souhrnnou zkratkou LGBTI. U některých regionů dokonce zjištění, která navazují na podobný výzkum z roku 2012, vypovídají o zhoršení situace v posledních letech.

"Ačkoli některé země v rovnoprávnosti LGBTI pokročily, zjištění našeho průzkumu ukazují, že celkově je pokrok příliš malý a mnozí LGBTI lidé tak zůstávají zranitelní," shrnul ředitel agentury FRA Michael O'Flaherty. "Příliš mnoho LGBTI lidí nadále žije ve strachu z toho, že budou zesměšňováni, diskriminováni nebo dokonce terčem útoku," uvedl.

Jen těsná většina dospělých gayů, lesbiček nebo bisexuálů uvedla, že nikdy nebo většinu času neskrývají svoji sexuální či genderovou identitu. Podíl tedy oproti roku 2012 narostl o více než deset procent, respondenti ale zároveň častěji uváděli, že se setkali s diskriminací či obtěžováním. V roce 2012 negativní zkušenost z posledního roku hlásilo 37 procent lidí, loni to bylo 43 procent.

Zhruba šest z deseti dotázaných pak řeklo, že na ulici radši většinou nedrží partnera stejného pohlaví za ruku kvůli obavě ze slovního či fyzického útoku. Více než jedna desetina respondentů byla údajně v posledních pěti letech sexuálně nebo fyzicky napadena v souvislosti s jejich sexuální orientací.

Průzkum zároveň ukazuje zásadní rozdíly mezi pocity lidí z různých evropských zemí. V Irsku, ve Finsku a na Maltě uvedlo 70 a více procent dotázaných, že tolerance vůči komunitě LGBTI ve společnosti se za posledních pět let zlepšila, v Česku vnímalo pozitivní vývoj 60 procent, ve Francii a Polsku ale jen okolo 20 procent účastníků průzkumu.

Z českých respondentů hlásilo osm procent sexuální či fyzický útok z posledních let a 31 procent diskriminaci spojenou s orientací. Téměř polovina Čechů uvedla, že se na veřejnosti často nebo vždy bojí držet partnera stejného pohlaví za ruku, u Poláků to bylo více než 80 procent.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 14. července 2020

Očekáváme v 11:00 22°C

Celá předpověď