Gary Oldman ztvárnil Churchilla ve filmu Nejtemnější hodina

foto Britský herec Gary Oldman (vlevo) ztvárnil ministerského předsedu Winstona Churchilla ve filmu nazvaném Nejtemnější hodina.

Praha - Britský herec Gary Oldman ztvárnil ministerského předsedu Winstona Churchilla ve filmu nazvaném Nejtemnější hodina. Příběh je založen na skutečné události - v roce 1940, kdy se blížila německá invaze do Anglie a britský premiér měl domluvit podmínky příměří, místo toho slavnou řečí zburcoval národ k boji. Film dnes na projekci v Praze představila společnost Cinemart, která ho do kin uvede 11. ledna.

Britský herec Gary Oldman (vpravo) ztvárnil ministerského předsedu Winstona Churchilla ve filmu nazvaném Nejtemnější hodina.

Churchill tehdy všechno vsadil na jednu kartu, i když šance byly nepatrné a skoro nikdo mu nevěřil. Navzdory tomu neprohrál a zachránil tak svět.

"S tygrem nemůžete vyjednávat, když máte hlavu v jeho tlamě," řekl tehdy Churchill, který byl mistrem bonmotů. Tak shrnul postavení Británie v roce 1940, kdy 300.000 britských vojáků na pláži v Dunkerku čekalo na evakuaci do Anglie, zatímco Hitlerovi se v Evropě vzdávala jedna země za druhou. Ačkoliv většina členů britského válečného kabinetu upřednostňovala jednání s Němci, Churchill trval na "boji za každou cenu". Zpočátku měl na své straně jen manželku; tu na plátně ztvárnila Kristin Scott Thomasová.

Britský herec Gary Oldman ztvárnil ministerského předsedu Winstona Churchilla ve filmu nazvaném Nejtemnější hodina.

Churchill tehdy jednou z nejsilnějších motivačních řečí v historii zvrátil na svou stranu nejprve veřejné mínění a postupně i většinu svých odpůrců. "Slova můžou změnit svět a Churchill právě tohle v roce 1940 dokázal," uvedl scenárista snímku Anthony McCarten. Záchytnými body scénáře k Nejtemnější hodině byly tři proslovy, které Churchill napsal a pronesl mezi květnem a červnem 1940. Režisérem filmu je Joe Wright, který natočil například filmy Pokání a Pýcha a předsudek.

Oldman studoval materiály, aby se dozvěděl co nejvíce o člověku, který se postavil tyranovi. "Chtěl jsem se dostat do jeho psychologického a intelektuálního stavu. Chtěl jsem ho postavit cihlu po cihle," uvedl.

Britský herec Gary Oldman ztvárnil ministerského předsedu Winstona Churchilla ve filmu nazvaném Nejtemnější hodina.

Specialisté mu kvůli roli silikonem upravili obličejovou masku a na příslušných místech vycpali šaty. Jen v maskérně prý strávil téměř čtyři hodiny denně. Za svůj výkon byl herec nominován na Zlatý glóbus.

bor jw

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je čtvrtek 18. října 2018

Očekáváme v 13:00 18°C

Celá předpověď