Gangy cizinců v Česku nelegálně vyrábějí cigarety, tvrdí celníci

foto Nelegální výroba cigaret - ilustrační foto.

Praha - Celníci loni v Česku odhalili celkem osm samostatných nelegálních výroben cigaret a tabáku. Každou z nich řídily a ovládaly cizojazyčné zločinecké gangy, a to z Polska, Ukrajiny, Běloruska a Moldavska. Vyplývá to z výroční zprávy pátrací sekce Generálního ředitelství cel. Podle celníků jde o nový trend na území střední Evropy, který spočívá v "předsunutí" nelegálních výroben zvnějšku schengenského prostoru na území EU.

"Trend lze přičítat ztrátám, které zločinecké skupiny v uplynulých letech utrpěly při odhalených kontrabandech pašovaných cigaret přes vnější hranici EU ze zemí bývalého Sovětského svazu," uvedli autoři zprávy. Domnívají se, že výrobny předsunuté do střední Evropy mají uspokojovat poptávku obyvatel západoevropských zemí po nezdaněných a levných tabákových výrobcích.

Kvůli nelegální výrobě cigaret obvinili policisté z zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby tři muže z Karvinska ve věku od 31 do 57 let. Jeden z obviněných byl předsedou představenstva firmy, která provozovala sklad s tabákovými výrobky a rovněž vlastnil linku na výrobu cigaret (na snímku). V osmičce nelegálních výroben celníci zajistili přes 37 milionů kusů cigaret a 48 tun tabáku. Například loni v říjnu odhalili výrobnu na Olomoucku a při prohlídkách objevili kompletní linky na řezání a sušení tabáku i na výrobu a balení cigaret. Pachatelé podle celní správy zkrátili spotřební daň z tabáku nejméně o 44,5 milionu korun.

Česko loni využívali také překupníci tabáku, strojů na výrobu cigaret či cigaretového a filtrového papíru. Pachatelé v tuzemsku zakládali tzv. schránkové firmy, přes něž nakupovali surový tabák a další zboží, které následně prodávali ilegálním výrobcům cigaret. Jednateli a vlastníky schránkových firem bývají neexistující lidé ze zahraničí. Rejstříkové soudy ověřují vznik a existenci obchodní společnosti jen na základě předložených dokladů, přičemž pachatelé falšují zakladatelské listiny pomocí padělků notářských razítek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 28. března 2020

Očekáváme v 13:00 15°C

Celá předpověď