Gabriela Beňačková a Jakub Hrůša převezmou Cenu Antonína Dvořáka

foto Ilustrační foto - Udílení divadelních Cen Thálie 5. října 2019 v pražském Národním divadle. Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru opera převzala pěvkyně Gabriela Beňačková.

Praha - Na koncertě České filharmonie (ČF) 14. dubna v Rudolfinu převezmou Cenu Antonína Dvořáka za roky 2019 a 2020 sopranistka Gabriela Beňačková a dirigent Jakub Hrůša. Ocenění získali za dlouholetou propagaci české hudby doma i v zahraničí. Cenu Antonína Dvořáka uděluje od roku 2009 Akademie klasické hudby (AKH), od roku 2012 o jejích laureátech rozhoduje Rada akademiků. Koncert, který se uskuteční bez publika, bude živě přenášet program ČT art. ČTK o tom za organizátory informovala Markéta Voráčová.

"Jsme velmi vděční České filharmonii, že nám poskytla možnost předat obě ceny v rámci koncertu, který navíc Jakub Hrůša diriguje. Je to stvrzením skutečnosti, že naše dlouhodobé spojení s Českou filharmonií v rámci dvořákovských projektů Akademie klasické hudby úspěšně funguje," uvedl předseda Rady akademiků Jan Simon.

Na koncertu s názvem Jarní hvězdy České filharmonie III se 14. dubna poprvé s ČF představí jedna z nejvyhledávanějších hudebních umělkyň současnosti, gruzínská houslistka Lisa Batiašviliová. Po boku hlavního hostujícího dirigenta ČF Hrůši provede třetí houslový koncert Camilla Saint-Saënse. Po předání ocenění a rozhovoru s oběma laureáty zazní v druhé části večera Brahmsovy Variace na téma Josepha Haydna a Dvořákovy Symfonické variace, které nahrazují původně ohlášené Zrání Josefa Suka. Večer moderuje Marek Eben.

Beňačková patří mezi sopranistky, které nezapomenutelně ztvárnily roli Rusalky na domácích i světových pódiích. Jako Rusalka vystupovala mimo jiné ve Vídeňské státní opeře nebo v newyorské Metropolitní opeře a podílela se i na řadě nahrávek tohoto díla. Cenu si Beňačková měla původně v Rudolfinu loni v dubnu, avšak pandemická situace koncertu zabránila.

Držitele Ceny Antonína Dvořáka za rok 2020 Hrůšu ocenila Rada akademiků především za jeho dlouholeté interpretační úspěchy na mezinárodním poli, prosazování skladeb českých autorů v rámci jeho hostování u světově proslulých orchestrů, jakými jsou například Newyorská, Vídeňská i Berlínská filharmonie.

Prvním laureátem Ceny Antonína Dvořáka udělované AKH s podporou Karel Komárek Family Foundation se stal v roce 2009 pravnuk skladatele Antonína Dvořáka, houslista, violista a dirigent Josef Suk. Po něm následovali například klavírista Ivan Moravec, světově oceňovaný choreograf a tanečník Jiří Kylián, dirigent Jiří Bělohlávek, violoncellista Yo-Yo Ma nebo Česká filharmonie.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je sobota 17. dubna 2021

Očekáváme v 9:00 2°C

Celá předpověď