Gabriel jako německý ministr zahraničí končí, má ho nahradit Maas

foto Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel.

Berlín - Německo bude mít nového ministra zahraničí. Podle informací, které získaly ze sociálnědemokratických (SPD) zdrojů agentura DPA a server Spiegel online, se jím stane dosavadní ministr spravedlnosti Heiko Maas. Sigmar Gabriel (SPD), který ztratil důvěru vedení sociální demokracie, už diplomacii nepovede. Jména ministrů, které vyšle do vznikající vlády velké koalice s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, má vedení SPD oznámit v pátek. Podle DPA mezi nimi budou kromě Maase i hamburský starosta Olaf Scholz, který by se měl stát vicekancléřem a ministrem financí, či dosavadní ministryně pro rodinu Katarina Barleyová.

O budoucnosti osmapadesátiletého Gabriela, který stál ještě začátkem loňského roku v čele sociální demokracie a ministerstva hospodářství, se dlouho spekulovalo. Na jednu stranu měl řadu zastánců, podle nichž byl Německu jako ministr zahraničí prospěšný, na druhou měl velmi napjaté vztahy s novým vedením své strany.

"Andrea Nahlesová a Olaf Scholz mě dnes informovali o tom, že nebudu součástí příští vlády," ukončil nakonec spekulace sám Gabriel, který se nikdy netajil tím, že by v ministerském úřadu rád pokračoval. V paměti mu podle jeho slov zůstane mimo jiné úspěšné úsilí o propuštění německých občanů zadržovaných nespravedlivě v zahraničí.

Jako o možném nástupci Gabriela v úřadu se vedle Maase diskutovalo také o dosavadní ministryni pro rodinu Katarině Barleyové, která by se podle DPA mohla stát v nové vládě ministryní práce a sociálních věcí či spravedlnosti. Jedno z těchto ministerstev by mohl převzít také Hubertus Heil či bývalý předseda parlamentní frakce SPD Thomas Oppermann.

V čele ministerstva pro rodinu by Barleyovou měla nahradit nynější starostka berlínské čtvrti Neukölln Franziska Giffeyová. Devětatřicetiletá Giffeyová pochází z Frankfurtu nad Odrou, a měla by tak ve vládě zastupovat východní spolkové země.

Jasné už je, že členkou nové vlády nebude dosavadní ministryně životního prostředí Barbara Hendricksová, která se dnes s rezortem rozloučila. Nahradit by ji mohla Svenja Schulzeová. Podle DPA je naopak jisté, že novým ministrem financí a vicekancléřem bude úřadující předseda SPD a starosta Hamburku Olaf Scholz.

Maas ještě jako ministr spravedlnosti mimo jiné kritizoval východní členy Evropské unie za jejich neochotu přijímat uprchlíky na základě kvót. V případě Maďarska, které je jedním z nejhlasitějších odpůrců vstřícné azylové politiky, loni navrhl, aby EU potrestala Budapešť, pokud se svého konfrontačního kurzu nevzdá. Reagoval tak na prohlášení šéfa maďarské diplomacie Pétera Szijjártóa, který po zamítnutí žaloby Budapešti a Bratislavy proti systému přerozdělování běženců podle kvót řekl, že Maďarsko chce samo rozhodovat, kdo v zemi může žít.

"Porušení verdiktu Soudního dvora EU by mělo mít finanční následky. Kdo odmítá evropskou soudržnost v otázce uprchlíků, nemůže počítat s evropskou solidaritou ve finančních otázkách," řekl tehdy Maas.

V Německu je Maas znám jako tvrdý kritik nenávistných projevů. Stál také za prosazením zákona, podle kterého hrozí sociálním sítím pokuta až 50 milionů eur (1,3 miliardy eur), pokud nebudou důsledně mazat protiprávní obsah. Tento právní předpis má ale i řadu odpůrců, kteří se obávají ohrožení svobody slova. Kritici tohoto zákona, který byl schválen loni, Maasovi s odkazem na antiutopický román 1984 George Orwella vzkázalo, že by svůj úřad měl přejmenovat na ministerstvo pravdy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je sobota 22. září 2018

Očekáváme v 15:00 20°C

Celá předpověď