USA pošlou Ukrajině další vojenskou pomoc včetně raket s doletem 150 km

foto Ilustrační foto - Střelba z U.S. M142 High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) během cvičení na Filipínách 13. října 2022.

Washington - Spojené státy poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc v hodnotě 2,175 miliardy dolarů (asi 47,7 miliard korun). Obsahovat bude mimo jiné systémy protivzdušné obrany Hawk i nově vyvinuté rakety GLSDB (Ground Launched Small Diameter Bomb), které mohou být odpalovány i ze systémů HIMARS a mají dolet až 150 kilometrů. Na tiskové konferenci to oznámil tiskový mluvčí Pentagonu Patrick Ryder.

Rakety GLSDB téměř zdvojnásobí dosah ukrajinských raketových systémů.

Taktické balistické střely ATACMS Spojené státy Ukrajině nicméně nadále poskytnout odmítají navzdory ukrajinským slibům, že poskytnuté systémy nepoužijí k útokům na ruské území.

Ryder dnes na tiskové konferenci uvedl, že USA se ve vojenské pomoci Ukrajině nyní snaží posílit především její schopnost bránit se vzdušným útokům.

Aktuální vojenská pomoc bude obsahovat i další protitankové střely Javelin, které lze odpalovat i z ramene a ukrajinští obránci je nejen od USA dostali už v prvních týdnech plnohodnotné ruské invaze. Od jejího začátku v únoru loňského roku vyčlenily USA na vojenskou i jinou pomoc Ukrajině téměř 30 miliard dolarů.

Francie a Itálie poskytnou Ukrajině systém protivzdušné obrany SAMP/T

Francouzský ministr obrany Sébastien Lecornu a jeho italský protějšek Guido Crosetto se shodli se na dodání systému protivzdušné obrany SAMP/T na Ukrajinu letos na jaře, informuje agentura AFP. Ministři ohledně dodávky také dojednali potřebné technické detaily.

SAMP/T, označovaný také jako Mamba, je jediným systémem evropské výroby, který poskytuje ochranu proti balistickým střelám. S dosahem zhruba 100 kilometrů dokáže sledovat desítky cílů a až deset naráz jich zasáhnout. Kyjev o SAMP/T, který je určený primárně k obraně bojiště a vojenských cílů jako letiště a přístavy, konkrétně žádal už loni v listopadu.

"Systém umožní zemi bránit se před dronovými, raketovými a leteckými útoky," uvedlo francouzské ministerstvo obrany v prohlášení po telefonátu obou ministrů.

Francie v posledních dnech také oznámila, že ukrajinské armádě poskytne dalších 12 houfnic Caesar a radar Ground Master 200 (GM200) středního dosahu, který je schopný odhalit nepřátelské letadlo na vzdálenost 250 kilometrů, ať už letí nižší rychlostí a v malé výšce jako dron, nebo ve větší výšce a vyšší rychlostí jako bojový letoun. V úterý Lecornu po jednání s ukrajinským protějškem Oleksijem Reznikovem v Paříži také uvedl, že Francie pošle 150 přísušníků své armády do Polska, aby tam každý měsíc vycvičili až 600 ukrajinských vojáků.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pondělí 27. března 2023

Očekáváme v 17:00 4°C

Celá předpověď