Fronty na hranicích s Bavorskem byly ráno v Pomezí výrazně menší

foto Cedule označující Německo na česko-německém hraničním přechodu. Ilustrační foto.

Karlovy Vary - Na hraničním přechodu v Pomezí nad Ohří byl dnes ráno o poznání menší zájem o testování pendlerů na koronavirus. Zatímco v pondělí lidé, kteří mířili do Bavorska za prací, čekali na testování dlouhé hodiny, dnes v Pomezí nad Ohří, kde Karlovarský kraj zřídil testovací místo, čekaly na testování jen desítky aut.

Podle krajské policejní mluvčí Kateřiny Krejčí se dnes na přechodu kolony netvořily a průjezd do Německa byl plynulý. Testovací místo zřízené krajem je mimo silnici, na parkovišti vedle silnice, a tak čekající auta provozu nebrání. "Stále ale policisté dohlíží na místě na plynulost dopravy," dodala Krejčí.

Karlovarský kraj po zkušenostech z pondělka navýšil administrativní část personálu odběrového místa, a tím se podařilo zvýšit rychlost odbavení pendlerů, kteří nově v Bavorsku potřebují test každých 48 hodin, na dvojnásobek.

Testovací místo pro pendlery zatím obsluhují hasiči. Protože ale i jejich možnosti jsou v současné době omezené, požádal hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN) o pomoc s personálním zajištěním testovacího místa armádu.

Testovací místo funguje v Pomezí od 4:00 do 15:00. Otestovat se pendleři mohou i na německé straně hranic. Karlovarský kraj také jednal s partnery na německé straně, aby i tam byla testovací kapacita posílena. Testy musí mít i pendleři, kteří pracují na saské straně hranice, tam ale potřebují pouze dva testy týdně.

Na přechodech v Plzeňském kraji dnes nejsou žádné fronty pendlerů 

Hraniční přechody z ČR do Bavorska v Plzeňském kraji nezažívají dnes žádné fronty pendlerů, kteří jezdí denně za prací. Kolony se netvořily ani na Folmavě na Domažlicku, kde v pondělí ráno i dopoledne stála až tříkilometrová fronta osobních aut. ČTK to řekla policejní mluvčí Dagmar Brožová. Pendleři najíždějící do továren se v pondělí otestovali na německé straně hraničních přechodů a výsledek testu jim platí i dnes. Navíc další dny už se budou většinou objednávat na stanicích v bavorském vnitrozemí.  

"Dnes je od rána klid. Více aut bylo na Folmavě, ale je zcela průjezdná bez jakýchkoli komplikací," uvedla Brožová. Klid je také na Lískové na Domažlicku, kde se testuje jako na Folmavě na německé straně, i v Železné Rudě na Klatovsku, kde bude otevřená testovací stanice až ve středu, opět od 05:00 do 09:00. Na všech třech přechodech provádějí německé mobilní stanice rychlotesty pro pendlery zdarma.

Dálniční přechod Rozvadov, největší v Plzeňském kraji, je také od rána průjezdný bez front. Podle informací ČTK je na německé straně odběrové místo až dále za hranicí ve Weidenu a mělo by být také před městem Vohenstrauss, kde se bude testovat až ve středu.

Německo od neděle pokládá ČR za epidemicky vysoce rizikovou oblast a nařídilo testy na covid-19 každých 48 hodin. Sasko se dohodlo s Čechy na kompromisu a chce dva testy na koronavirus týdně.

Zpřísněné opatření vnímají oslovení pendleři jako komplikaci, především časovou. Němci, kteří s nimi v továrnách pracují, testovaní nejsou. ČTK to řekli pendleři Václav Valdman, Lenka Sobotková a Marcela Drozdová, kteří v pondělí ráno čekali na antigenní testy v bavorské Železné Rudě. Nakažených Čechů je podle Sobotkové minimum, pendleři si dávají pozor. Z téměř 900 testů provedených na německých stranách Folmavy a Lískové byly pozitivní dva lidé. "Od jara mám roušku po celou pracovní dobu," řekla Drozdová, která pracuje jako prodavačka ve Zwieselu. Podle ní je problém shánět volné termíny na testy v bavorských městech.

Na hranici s Bavorskem je klid, komplikace se čekají ve středu

Situace na hranicích s Bavorskem, kde se čeští pendleři před cestou do práce testují na koronavirus, se dnes oproti pondělí výrazně zklidnila. Nápor úřady očekávají opět ve středu, kdy skončí platnost rozboru těm, kteří si ho nechali vyhotovit v pondělí na začátku pracovního týdne. Bavorsko od českých přeshraničních pracovníků požaduje testy každých 48 hodin, což vede ke komplikacím. V Sasku, které je rovněž častým cílem českých pendlerů, postačují dva testy týdně, problémy zde tak zatím nejsou.

V testovacích stanicích ve městech Waldmünchen a Furt im Wald v bavorském okrese Cham se dnes podle bavorské rozhlasové a televizní stanice Bayerischer Rundfunk žádné dlouhé fronty s hodinovým čekáním jako v pondělí netvořily. "Dnešek je bezproblémový," uvedl mluvčí okresu Cham.

Klid na hranicích a v testovacích středicích souvisí s tím, že v pondělí si nechala rozbor vyhotovit značná část pendlerů. Ti si ho nyní budou muset ve středu obnovit. Příhraniční bavorské okresy se proto na zvýšený nápor připravují, aby se opakování situace z pondělí vyhnuly.

Stanice ve Furth im Wald zvýšila kapacitu ze čtyř na šest odběrových tras. V plánu je i prodloužení otevírací doby na odpoledne, s provozem se počítá i v neděli. Cham rovněž chce, aby pendleři využívali i jiná odběrová místa v okrese, popřípadě se nechali otestovat v jiném okrese, pokud Chamem pouze projíždějí.

Na přechodu Philippsreut/Strážný v okrese Freyung-Grafenau je testovací středisko otevřené sedm dní v týdnu. Pendleři se tak mohli otestovat již o víkendu, proto zde v pondělí nebyly vážnější problémy. Naopak v okrese Regen v Bavorské Železné Rudě bude stanice zatím fungovat jen v pondělí a ve středu, neboť podle okresu není možné sehnat firmu, která by odběry prováděla. Středisko nyní provozuje Německý červený kříž.

Jedním z důvodů pondělního náporu je i to, že ne všechny pohraniční bavorské okresy vybudovaly odběrová střediska. Příkladem okresu bez testovacího místa je Neustadt an der Waldnaab s dálničním přechodem Waidhaus/Rozvadov. Kdy a kde tento okres středisko otevře, chce rozhodnout tento týden.

Bavorské okresy rovněž vyzývají pendlery, aby k testování využívali i možnosti v Česku. Potvrzení o rozboru z Česka, kde je možné si nechat rychlotest udělat zdarma, ale bavorské úřady požadují v německém, anglickém, případně francouzském jazyce.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 28. února 2021

Očekáváme v 9:00 3°C

Celá předpověď