Fronta v Etiopii se podle Oromů přiblížila na desítky kilometrů k Addis Abebě

foto Shromáždění v Addis Abebě na podporu etiopské armády.

Addis Abeba - Osvobozenecká armáda etiopských Oromů, která se připojila k boji Tigrajců proti etiopské vládě, dnes oznámila, že se fronta přiblížila na několik desítek kilometrů k Addis Abebě. Podle jejího velitele Džaala Marrooa konflikt brzo skončí. Situace v Etiopii je předmětem mnoha diplomatických jednání. Americký ministr zahraničí Antony Blinken před jednáním s egyptskými zástupci řekl, že etiopská krize ohrožuje stabilitu celé oblasti Afrického rohu.

Oromové se připojili k Tigrajské lidově osvobozenecké frontě (TPLF) v srpnu. TPLF bojuje proti režimu od loňského listopadu, boje nepřežily tisíce lidí, dva miliony Etiopanů kvůli nim opustilo domovy a v Tigraji na severu země hrozí hlad 400.000 lidem.

Addis Abeba obě skupiny označuje za teroristické. Odpůrci vlády minulý týden postupovali k Addis Abebě a TPLF dnes oznámila, že její jednotky obsadily města asi 100 kilometrů severně od metropole. Marroo tvrdil, že někteří oromští bojovníci jsou už 40 kilometrů od hlavního města.

"Jsem si jist, že to brzo skončí, připravujeme se na další útok. Vláda se pokouší získat čas a snaží se vyvolat občanskou válku, vyzývá národ, aby bojoval," citovala Marrooa agentura AFP. V oblasti bojů nefungují komunikační kanály a novináři tam nemohou, takže informace nelze ověřovat.

Oromská armáda pochází z největšího etiopského regionu Oromie, k tamnímu etniku patří premiér Abiy Ahmed.

Armáda Oromů je viněna z masakrů civilistů z etnika Amharů, což ale Oromové popírají. Marroo prohlásil, že armáda nepředstavuje pro občany žádné nebezpečí. Jako podmínku pro usmíření si klade demisi Ahmeda a odchod jeho Strany prosperity.

Vláda vytrvale popírá jakékoli nebezpečí pro Addis Abebu, ale 2. listopadu vyhlásila výjimečný stav a úřady metropole vyzvaly občany, aby se připravili město bránit.

USA nařídily evakuaci části personálu svého velvyslanectví, OSN pozastavila všechny zbytné aktivity v zemi. České ministerstvo zahraničí stažení zaměstnanců velvyslanectví neplánuje, ale dnes oznámilo, že větší část Čechů, kteří jsou v Etiopii, v následujících dnech odjede. Podle údajů v systému Drozd je jich tam 74.

Etiopská komise lidských práv, která má být nezávislá, ale jmenuje ji vláda, dnes vyjádřila znepokojení nad zatýkáním Tigrajců po ohlášení výjimečného stavu. "Můžeme potvrdit, že jsou zatýkáni na základě své etnické příslušnosti," uvedla komise v prohlášení.

Diplomaté, kteří chtějí přimět znepřátelené strany jednat o příměří, podle AFP zjistili, že Tigrajci nejsou ochotni začít vyjednávat, dokud nebude do Tigraje na severu Etiopie dopravena humanitární pomoc.

Vláda zase požaduje stažení povstalců z Amharska a Afarska, což mluvčí TPLF vyloučil. Marroo dnes řekl, že armáda Oromů nabídla Ahmedovi ruku, když se ujal roku 2018 moci, ale zbytečně. "Zbylo tedy jediné, mluvit s nimi (s vládou) jazykem, jemuž rozumí," řekl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 25. května 2022

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď