Paříž/Londýn - Francouzští rybáři v Calais zahájili blokádu příjezdu k tunelu pod Lamanšským průlivem, který spojuje Francii s Británií. Dopoledne nejprve zabránili britskému nákladnímu plavidlu zakotvit v bretaňském přístavu. Poté na svých lodích blokovali trajekty u Calais a Ouistrehamu. Protestují tak proti úřadům v Londýně a na ostrově Jersey, které podle nich nespravedlivě rozdělují rybolovné licence k lovení v britských vodách, uvedla agentura Reuters.
Rybáři s červenými světlicemi ráno kroužili u břehů přístavního města Saint-Malo, aby zablokovali lodní obchodní cestu. Jednomu plavidlu znemožnili zakotvit v přístavu. Později se přesunuli ke Calais, kde šest rybářských člunů po dobu 90 minut blokovalo trajekty, které mířily k francouzským břehům.
Hrozí, že dnešní akce znovu zažehne spor o práva francouzských rybářů lovit v britských vodách. Rybolov byl i jedním z hlavních bodů sváru mezi evropskými a britskými vyjednavači před přijetím pobrexitové obchodní dohody mezi Bruselem a Londýnem. Obě země se nakonec dohodly na vytvoření licenčního systému, který rybářům umožňuje lovit ve vodách druhé strany.
Paříž nicméně tvrdí, že Londýn a ostrov Jersey, který je součástí Normanských ostrovů, jež jsou britským závislým územím, nedodržují dohodu. Francouzským rybářům údajně dluží desítky rybolovných licencí. Londýn tvrdí, že se pobrexitovými ujednáními řídí.
Nejde o první takový incident. Francie v říjnu nakrátko zadržela britskou loď, údajně za rybolov bez patřičného povolení. Obě země v květnu vyslaly svá vojenská hlídková plavidla k ostrovu Jersey, kde posádky zhruba šesti desítek francouzských rybářských člunů protestovaly proti systému licencí.
Francouzský prezident Emmanuel Macron dříve obvinil Británii, že pokouší trpělivost jeho země, a řekl, že neustoupí.
Londýn a Paříž se momentálně přou i kvůli narůstajícímu počtu migrantů, kteří do Británie míří přes Lamanšský průliv. Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin zrušil pozvání britské ministryně vnitra Priti Patelové na nedělní schůzku v Calais. Na jednání, kterého se zúčastní představitelé Francie, Belgie, Nizozemska, Německa a Evropské komise, se má hovořit o ilegální migraci po středečním neštěstí, při kterém v průlivu zemřelo 27 migrantů, s nimiž se převrátila loď.