Francouzští rybáři zahájili blokádu tunelu pod Lamanšským průlivem

foto Francouzští rybáři blokují přístav v Calais. Protestují tak proti úřadům v Londýně a na ostrově Jersey, které podle nich nespravedlivě rozdělují rybolovné licence k lovení v britských vodách.

Paříž/Londýn - Francouzští rybáři v Calais zahájili blokádu příjezdu k tunelu pod Lamanšským průlivem, který spojuje Francii s Británií. Dopoledne nejprve zabránili britskému nákladnímu plavidlu zakotvit v bretaňském přístavu. Poté na svých lodích blokovali trajekty u Calais a Ouistrehamu. Protestují tak proti úřadům v Londýně a na ostrově Jersey, které podle nich nespravedlivě rozdělují rybolovné licence k lovení v britských vodách, uvedla agentura Reuters.

Rybáři s červenými světlicemi ráno kroužili u břehů přístavního města Saint-Malo, aby zablokovali lodní obchodní cestu. Jednomu plavidlu znemožnili zakotvit v přístavu. Později se přesunuli ke Calais, kde šest rybářských člunů po dobu 90 minut blokovalo trajekty, které mířily k francouzským břehům.

Hrozí, že dnešní akce znovu zažehne spor o práva francouzských rybářů lovit v britských vodách. Rybolov byl i jedním z hlavních bodů sváru mezi evropskými a britskými vyjednavači před přijetím pobrexitové obchodní dohody mezi Bruselem a Londýnem. Obě země se nakonec dohodly na vytvoření licenčního systému, který rybářům umožňuje lovit ve vodách druhé strany.

Paříž nicméně tvrdí, že Londýn a ostrov Jersey, který je součástí Normanských ostrovů, jež jsou britským závislým územím, nedodržují dohodu. Francouzským rybářům údajně dluží desítky rybolovných licencí. Londýn tvrdí, že se pobrexitovými ujednáními řídí.

Nejde o první takový incident. Francie v říjnu nakrátko zadržela britskou loď, údajně za rybolov bez patřičného povolení. Obě země v květnu vyslaly svá vojenská hlídková plavidla k ostrovu Jersey, kde posádky zhruba šesti desítek francouzských rybářských člunů protestovaly proti systému licencí.

Francouzský prezident Emmanuel Macron dříve obvinil Británii, že pokouší trpělivost jeho země, a řekl, že neustoupí.

Londýn a Paříž se momentálně přou i kvůli narůstajícímu počtu migrantů, kteří do Británie míří přes Lamanšský průliv. Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin zrušil pozvání britské ministryně vnitra Priti Patelové na nedělní schůzku v Calais. Na jednání, kterého se zúčastní představitelé Francie, Belgie, Nizozemska, Německa a Evropské komise, se má hovořit o ilegální migraci po středečním neštěstí, při kterém v průlivu zemřelo 27 migrantů, s nimiž se převrátila loď.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 19. května 2022

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď