Francouzští poslanci schválili Macronovu pracovní reformu

foto Ilustrační foto - Francouzský prezident Emmanuel Macron během projevu před oběma komorami parlamentu ve Versailles.

Paříž - Francouzské Národní shromáždění dnes schválilo reformu pracovního práva, kterou prosazuje prezident Emmanuel Macron. Souborem opatření, která mají zpružnit pracovní trh, se bude ještě zabývat Senát. To bude nejdříve v lednu. Macron reformu formou dekretu podepsal již v září, k její definitivní ratifikaci je ale zapotřebí souhlasu parlamentu. Levicová opozice chce opatření zpochybnit u ústavního soudu.

Reforma, proti které se vedla již série stávek a demonstrací po celé zemi, je jednou z velkých zákonodárných iniciativ nového prezidenta od nástupu do funkce letos na jaře. Vláda chce dát firmám větší pružnost ve snaze přizpůsobit pracovní dobu a finanční odměnu zaměstnanců aktuálním podmínkám na pracovním trhu. Omezuje například i výši odškodnění, které získá zaměstnanec v případě, že soud uzná jeho výpověď jako nespravedlivou.

Dnes reformu podpořilo 463 poslanců, 74 jich bylo proti a 20 se jich zdrželo hlasování. "Věříme v práci, která osvobozuje," hájil dnes opatření zástupce Macronovy strany Republika v pohybu (REM) Aurélien Taché, který tak poněkud nešťastně připomněl heslo nad vstupní branou koncentračního tábora v Osvětimi.

Cílem reformy je snížit dlouhodobě vysokou nezaměstnanost, která ve třetím čtvrtletí ve Francii činila 9,7 procenta. Byla tak nad průměrem Evropské unie.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je čtvrtek 18. října 2018

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď