Francouzský parlament schválil kontroverzní bezpečnostní zákon

foto Francouzští policisté, francouzská policie, policejní hlídka, terorismus - ilustrační foto.

Paříž - Francouzští zákonodárci dnes definitivně schválili návrh zákona o veřejné bezpečnosti, kvůli kterému se ve Francii v posledních měsících opakovaně protestovalo. Konečný souhlas udělila dolní komora parlamentu po úpravě nejkontroverznějšího ustanovení, které se týkalo zveřejňování záběrů s policisty. Informují o tom agentury AFP a AP.

V Národním shromáždění, které ovládá strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, dnes upravené opatření prošlo poměrem 75 hlasů ku 33. Podle AFP se nehlasovalo v tak vypjaté atmosféře jako při prvním čtení zákona. Senát už návrh zákona odsouhlasil dříve.

Autoři návrhu ve snaze zmírnit odpor veřejnosti pozměnili nejvíce kritizovaný paragraf, který původně kriminalizoval zveřejňování snímků policie s úmyslem strážcům zákona ublížit. Upravená verze počítá s pokutou a až pětiletým odnětím svobody pro ty, kdo by pomáhali identifikovat aktivního člena bezpečnostních složek "se zjevným záměrem" způsobit újmu.

Kritici podle AP mají za to, že ustanovení je stále vágní a poskytuje příliš velký prostor pro interpretaci ze strany policie. Obávají se dopadu na iniciativy v boji proti policejní brutalitě či jednání policistů s prvky diskriminace. Francouzská pobočka organizace Amnesty International na twitteru varovala před ohrožením občanských svobod a odsoudila údajné rozšiřování dohledu nad obyvatelstvem.

Macronova vláda zákon prezentuje jako prostředek ochrany policie před útoky extremistů a výhrůžkami nebo před obtěžováním prostřednictvím internetu. Opatření mimo jiné přiděluje větší autonomii lokálním policejním sborům a rozšiřuje možnosti používání dronů.

Národní shromáždění začalo návrh projednávat na podzim a v listopadu kvůli plánu v Paříži protestovaly desetitisíce lidí. Demonstrovalo se i jinde ve Francii a protesty pokračovaly i na začátku prosince, přičemž je provázely výtržnosti a hromadné zatýkání. Kritika projednávaného zákona přicházela od médií, politické levice i francouzské ombudsmanky Claire Hédonové. Ta označila zveřejňování snímků zasahujících policistů a četníků za nezbytné pro fungování demokracie.

Původním plánem bylo pouze rozšířit pravomoci městské policie a stanovit pravidla pro soukromé bezpečnostní agentury, předkladatelé ale údajně v reakci na stížnosti policejních odborů přidali do návrhu pasáž o šíření snímků se strážci zákona.

Ministr vnitra Gérald Darmanin dnes řekl, že "článek 24" vyvolal "rozruch, vášně a nepochopení". Dodal, že je rád, že ustanovení ve finálním znění zůstalo. Levicová opozice dnes celý zákon znovu kritizovala a podle AFP avizovala záměr obrátit se na Ústavní radu, která posuzuje ústavnost legislativních opatření.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 16. května 2021

Očekáváme v 7:00 9°C

Celá předpověď