Francouzská vláda stáhla návrh zákona zakazující natáčet policii

foto Demonstrace v Paříži na protest proti návrhu zákona o globální bezpečnosti, 28. listopadu 2020.

Paříž - Francouzská vláda stáhla kontroverzní návrh zákona, který by občany zbavil práva natáčet policisty při akci. Na tiskové konferenci o tom informoval Christophe Castaner, šéf vládní strany Republika v pohybu (REM) ve francouzském parlamentu. Proti návrhu zákona protestovaly v sobotu po celé Francii tisíce lidí.

"Návrh zákona bude kompletně přepsán a bude předložena nová verze," řekl Castaner. Poslanci návrh zákona schválili minulý týden v prvním čtení. V sobotu proti zákonu demonstrovalo podle ministerstva vnitra 133.000 lidí, podle organizátorů půl milionu Francouzů. Před týdnem se obdobného protestu zúčastnilo 22.000 demonstrantů.

Návrh zákona předpokládal postih osob, které se "zlým úmyslem" zveřejní obrázky či videa příslušníků ozbrojených sil. Za porušení zákona by hrozil trest až jeden rok vězení a pokuta 45.000 eur (1,2 milionu korun). Proti návrhu zákona se postavili zejména novináři a aktivisté hájící lidská práva.

K široké vlně nevole proti návrhu zákona přispěl i incident z 21. listopadu, při němž čtyři policisté napadli hudebního producenta černé pleti, při němž klíčovou roli hraje záznam z kamery.

Hudební producent Michel Zecler uvádí, že šel po ulici bez roušky, která je povinná kvůli šíření koronaviru. Když spatřil policejní auto, vešel do domu, ve kterém je nahrávací studio. Policisté pak podle něj vstoupili za ním, k čemuž neměli oprávnění, a začali ho bít.

Trojice strážníků, k nimž se později přidal i čtvrtý, zpočátku tvrdila, že je Zecler napadl. Záběry z kamery, které ve čtvrtek zveřejnil server Loopsider, ale ukazují brutální zásah policistů. Ti byli postaveni mimo službu a dnes proti nim pařížská prokuratura vznesla obvinění.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je sobota 23. října 2021

Očekáváme v 19:00 9°C

Celá předpověď