Francouzi postup do finále MS mohutně oslavili v ulicích

foto Fotbaloví fanoušci na pařížské třídě Champs-Elysées slaví postup francouzské reprezentace do finále MS.

Paříž - Francouzi postup do finále fotbalového mistrovství světa v noci na středu mohutně oslavili v ulicích Paříže a dalších francouzských měst. Pařížskou třídu Champs-Elysées zaplnily po úterním semifinálovém vítězství nad Belgií (1:0) jásající davy. Francouzi nyní věří v zisk mistrovského titulu po 20 letech.

Oslavy se odehrávaly po celé Francii a deník Le Monde poznamenal, že připomínaly plamen pospolitosti, který zažehlo vítězství francouzského mužstva na domácím šampionátu v roce 1998. Návrat zažívá i tehdejší slogan "black-blanc-beur" (černý, bílý, snědý) poukazující na řadu hráčů tmavé pleti ve francouzském dresu. Bylo tomu tak například v Marseille, kde zelektrizovaní fanoušci zastavovali automobily nebo zapalovali dýmovnice na veřejných prostranstvích s obřími obrazovkami.

"Navazujeme na to, co zažívali naši rodiče," řekla listu čtyřiadvacetiletá Chloé na terase lyonské restaurace Espace Carnot, třebaže si sotva může pamatovat éru Zidanea, Thurama a dalších.

"Už jsme ve finále," provolávali fanoušci v Paříži, kde po petrohradském vítězství zaplnili Champs-Elysées. Dvě hodiny po konci utkání zaplnily slavnou pařížskou třídu, která byla uzavřena pro automobily, stovky tisíc lidí. Také tyto obrázky celistvého davu zpívajícího Marseillaisu připomínaly podle agentury AFP vítězství "Bleus" z roku 1998.

Patnáctiletý Martin byl zcela dojatý. "Hodně jsem slyšel o roce 1998, ještě jsem nebyl na světě. Teď máme nový osmadevadesátý! Nedokážu si představit oslavy, které tu propuknou v neděli, až se staneme mistry světa!" citovala mladíka AFP, podle níž noc zahalil kouř z dýmovnic, které nyní fanoušci upřednostňují před hlučnými detonacemi petard.

Skandovalo se "Ať žije Francie, ať žije republika", lidé na balkonech mávali vlajkami a i děti ve francouzských dresech mávaly davům. V metru na lince 1 ve směru Champs-Élysées jeden vagon rozkmitali skákající fanoušci skandující "Kdo neskáče, není Francouz".

Bujará noc se ale neobešla ani bez incidentů. Například v Nice utrpělo různá zranění menšího rázu 27 lidí po vypuknutí paniky, kterou způsobila právě exploze petard těsně před skončením zápasu. Tamní obyvatelé mají stále na paměti předloňský teroristický útok, při němž Francouz tuniského původu najel nákladním autem do davu lidí oslavujících státní svátek a připravil o život 86 osob.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 13:00 15°C

Celá předpověď