Francouz k pozici jedničky: Jsou to pocity nadšení a odpovědnosti

foto Ilustrační foto - Brankář Pavel Francouz 29. ledna v Praze na tréninku české hokejové reprezentace v přípravě na olympijské hry v Pchjongčchangu.

Kangnung - Nadšení a odpovědnost. Těmito slovy popsal hokejový brankář Pavel Francouz své pocity po rozhodnutí trenérů, kteří jej určili jedničkou pro nadcházející olympijský turnaj v Pchjongčchangu. Sedmadvacetiletá opora Čeljabinsku si navíc dobře uvědomuje, že jeho pozice se může rychle změnit. Má pouze jistotu, že ve čtvrtek nastoupí od začátku do úvodního zápasu turnaje proti domácí Koreji.

"Teď mě trenér zvolil jako jedničku, ale taky to může být příští zápas zase jinak. Stejně je to tak, že jdete zápas od zápasu. Vím, že je to taková otřepaná fráze, ale je to tak," řekl Francouz novinářům po dnešním tréninku.

Již na začátku olympijského soustředění se netajil přáním, že by rád na turnaji chytal. Zároveň ale několikrát poukázal na výborný vztah s druhým brankářem Dominikem Furchem, s kterým se zná už řadu let. "Je to určitá dávka odpovědnosti a nadšení, mísí se to. Jsem šťastný, že taková šance přišla, tak je teď na mně, abych odváděl co nejlepší práci," popsal své pocity.

Vědomí, že je jednička, pro něj nic nemění. "Může to hrát nějakou roli pro psychiku, všichni tři ale víme, jak se věci mají. Když něco nejde, tak se pak věcí změní," uvedl Francouz, který je podle svých slov připravený i na velký tlak a zodpovědnost.

"To není žádná novinka. Takové vědomí je vlastně celoživotní brankářská náplň. Musíte chytat dobře, abyste týmu dali šanci uspět. Nějaký větší tlak se budu snažit nepřipouštět. Na mně je, abych chytal pořád stejně," řekl.

Problém pro něj nepředstavují ani dva zápasy ve dvou dnech, které český tým čekají o víkendu. "V play off se taky hrajou dva zápasy po sobě. Určitě by to nebylo poprvé v životě. Navíc je vždy lepší, když se hraje a nemusím o hokeji tolik přemýšlet. A vůbec nejlepší to je, když se vyhrává," pousmál se Francouz.

Plzeňský odchovanec má na kontě účast na čtyřech mistrovství světa, olympiádu ale považuje za vrchol kariéry. I když na ní chybějí hráči z NHL. "Tohle je ta nejvyšší úroveň, na které můžete hrát hokej," podotkl podle procentuální úspěšnosti aktuálně nejlepší brankář KHL.

Francouz tak pokračuje v posunech v kariéře. Ještě před šesti lety chytal v první lize, poté se prosadil v Litvínově na pozici jedničky, podílel se na historickém zisku mistrovského titulu Severočechů a odešel do KHL. Zároveň si vybojoval pozici v národním týmu.

"Jestli je to pohádková cesta? Když se ohlédnu, je to hezké. Ale lepší je žít v okamžiku, který právě je. Neohlížet se," řekl Francouz, který by se nyní rád posunul do NHL. A olympiáda mu k tomu může pomoct. "Nad tím teď vůbec nepřemýšlím. Snažím se být hlavou teď a tady. Čeká mě zápas s Koreou a já se budu snažit pomoct týmu k vítězství," dodal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je středa 14. listopadu 2018

Očekáváme v 1:00 1°C

Celá předpověď