Migranti z lodě Aquarius 2 poplují na Maltu, uvedl premiér Muscat

foto Ilustrační foto - Záchranářská loď Aquarius organizace SOS Méditerranée.

Paříž - Migranti z lodě Aquarius 2, která od minulého týdne čeká ve Středomoří na povolení ke vplutí do některého z evropských přístavů, poplují na Maltu. Tam si je rozdělí několik zemí EU, oznámil maltský premiér Joseph Muscat poté, co zakotvení lodi odmítla dnes ráno Francie. Ochotu převzít 10 z 58 migrantů z této lodi zatím potvrdilo Portugalsko. Deník El Mundo s odvoláním na zdroje ze španělské vlády napsal, že Španělsko jich převezme 15.

Maltský premiér Muscat dnes na twitteru oznámil, že maltská loď převezme migranty z lodi Aquarius 2 v mezinárodních vodách a dopraví je na Maltu. Poté si je převezmou čtyři "další země EU", napsal na twitteru Muscat s tím, že chce s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a dalšími lídry ukázat, že "multilaterální přístup je možný".

Muscat také na twitteru napsal, že "Aquarius musí vyřešit svůj současný status". Loď Aquarius ve Středozemním moři operuje od února 2016. Nejprve plula pod vlajkou Gibraltaru, který jí registraci letos v srpnu odejmul. Poté loď změnila jméno na Aquarius 2 a pluje pod panamskou vlajkou. Panama jí ale registraci před pár dny také odejmula. Až loď přistane v přístavu, musí panamskou vlajku stáhnout a bez vlajky jiné nemůže znovu vyplout.

Na palubě lodi Aquarius 2 je nyní 58 migrantů, včetně několika nezletilých a těhotné ženy, které posádka lodě nabrala v mezinárodních vodách ze dvou vratkých člunů minulých týden nedaleko Libye. Tamní pobřežní hlídce je ale posádka nechtěla předat kvůli špatným podmínkám v libyjských táborech, uvedl španělský server eldiario.es.

Do Marseille se loď Aquarius 2 chtěla vydat v pondělí a jeho provozovatelé požádali francouzské úřady, aby jí mimořádně udělily povolení k zakotvení a vylodění běženců. Paříž žádost neziskových organizací Lékaři bez hranic (MSF) a SOS Méditerranée odmítla ústy ministra financí Bruna Le Maira a doporučila vylodění na Maltě. "Všem je jasné, že není třeba plout čtyři nebo pět dnů... Lidé by se měli z lodi rychle vylodit a nejblíže je Malta," uvedl zdroj z Elysejského paláce.

"Meteorologické podmínky se zhoršují a v následujících hodinách čekáme vlny vysoké až pět metrů. Z tohoto důvodu je důležité a zásadní najít přístav, kde bychom mohli bezpečně vylodit všechny tyto lidi," uvedl jeden ze záchranářů na palubě lodi.

Kauza lodi Aquarius 2 je další z řady podobných případů, které se objevily poté, co nový italský kabinet v rámci snahy o snížení přílivu migrantů z Afriky v červnu uzavřel přístavy lodím neziskových organizací. Italská vláda žádala země EU, aby jí s migranty z lodí pomohly. Několikrát se to podařilo, když pomoc nabídlo Španělsko či Malta.

Francie na rozdíl od Španělska nikdy záchranářským lodím nepovolila u svých břehů přistát. Paříž se hájí tím, že zachránění na moři mají být podle námořního práva dopraveni do nejbližšího bezpečného přístavu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pátek 23. srpna 2019

Očekáváme v 13:00 24°C

Celá předpověď