Francie začne s očkováním v neděli, oznámil ministr zdravotnictví

foto Ilustrační foto - Zdravotníci ošetřují pacienta s koronavirem v nemocnici ve Štrasburku.

Paříž - Ve Francie se začne s očkováním proti covidu-19 v neděli. Potvrdil to dnes ministr zdravotnictví Olivier Véran. Datum 27. prosince už dříve ohlásily jako den spuštění vakcinační kampaně také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a mnohé evropské státy. Véran na twitteru uvedl, že s vakcinací se má začít u těch nejohroženějších, například u seniorů.

"V neděli začneme ve Francii očkovat," oznámil Véran. Očkováni podle něj budou nejdříve ti nejzranitelnější, a to po lékařském vyšetření a jejich souhlasu.

Francie patří mezi země, které chtějí očkovací kampaň spustit ve vzájemné koordinaci. Některé státy včetně Německa, Rakouska nebo Španělska, už dříve oznámily, že 27. prosince by měl být datem zahájení vakcinace.

Rovněž šéfka unijní exekutivy von der Leyenová minulý týden potvrdila, že v EU očkování začne 27. prosince a český premiér Andrej Babiš o víkendu řekl, že v Česku se proti nemoci covid-19 začne očkovat v tento den, pokud vakcíny do země dorazí už 26. prosince.

"Epidemická situace ve Francii je nadále křehká, protože virus stále koluje příliš silně a nepolevuje. Tlak na zdravotnictví zůstává vysoký. Druhá vlna ještě není za námi," uvedl dnes také Véran a varoval před strachem z vakcíny, podezíravosti a hledání "falešných důvodů, proč nepostoupit vpřed".

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) by měla právě dnes vydat podmínečné povolení pro vakcínu proti nemoci covid-19 od firem Pfizer a BioNTech, kterou už očkují Británie, Kanada, Spojené státy nebo Izrael. Následně musí vakcínu schválit Evropská komise, což by mělo trvat několik dnů.

Předseda poradního orgánu francouzské vlády pro koordinaci boje s pandemií covidu-19 Jean-François Delfraissy minulý týden upozornil, že Francouzi se pravděpodobně k "normálnímu" životu nevrátí dřív než na podzim příštího roku. Podle imunologa potrvá několik měsíců, než se podaří podat vakcínu rizikovým skupinám.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pondělí 29. listopadu 2021

Očekáváme v 11:00 1°C

Celá předpověď