Francie vyzvala Rusko a Írán, aby Damašek přiměly k příměří

foto Francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian.

Paříž - Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian dnes vyzval Rusko a Írán, aby vyvinuly tlak na svého syrského spojence, prezidenta Bašára Asada a přiměly ho respektovat rezoluci OSN, která stanovila, že má napříč Sýrií po dobu 30 dnů platit klid zbraní. Informovala o tom agentura Reuters.

Le Drian zopakoval, že Francie podnikne příslušné kroky, pokud se potvrdí, že syrská armáda v uplynulých dnech použila chemické zbraně.

Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho vláda v posledních týdnech několikrát vyzvali k respektování příměří v Sýrii s cílem umožnit dopravení humanitární pomoci civilistům uvězněným ve vládou obléhané východní Ghútě na okraji Damašku. Boje však pokračují.

Enklávu, kde žije na 400.000 lidí, syrská armáda obléhá už od roku 2013. Drtivá většina z těchto obyvatel trpí hlady a potřebuje lékařskou pomoc.

Od 18. února syrská vládní vojska podporovaná Ruskem východní Ghútu bombardují. Nálety si od té doby podle humanitárních organizací vyžádaly životy asi 800 civilistů, včetně mnoha dětí. Nedávno armáda zahájila i pozemní operaci. V enklávě jsou odpůrci syrské vlády a také radikální skupiny, z nichž některé se hlásí k Al-Káidě.

Rusko jako spojenec Damašku v úterý povstalcům a jejich rodinám nabídlo bezpečný odchod. Mají mít zaručenu beztrestnost a mohou si s sebou vzít lehké zbraně. Zatím ale tuto nabídku bojovníci nevyužili. Umírněnější ze skupin minulý týden sdělily, že pokud začne příměří, postarají se do čtrnácti dní o evakuaci radikálů ze skupin Haját Tahrír aš-Šám, fronty An-Nusra a Al-Káidy.

Před více než týdnem vyzvala Rada bezpečnosti OSN ke klidu zbraní; její jednomyslně přijatá rezoluce žádá, aby se příměří v celé Sýrii začalo dodržovat bezodkladně a trvalo nejméně 30 dní. Nakonec je ale částečně dodržováno pouze pětihodinové každodenní příměří ve východní Ghútě, které vyhlásilo Rusko.

První konvoj s pomocí sice na místo dorazil v pondělí, ale kvůli palbě se musel předčasně stáhnout dřív, než stačil všechen materiál vyložit.

Další humanitární pomoc měla do východní Ghúty dorazit dnes. Příjezd konvoje však podle sdělení Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) musel být odložen v důsledku pokračujících bojů.

"Konvoj byl odložen. Zatím nemáme potvrzené datum, kdy by měl dorazit," uvedla mluvčí MVČK v Sýrii Ingy Sedkyová. "Situace na místě se rychle mění, což nám za těchto podmínek neumožňuje operaci podniknout," dodala.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je sobota 23. února 2019

Očekáváme v 21:00 -3°C

Celá předpověď