Francie udeří s USA na Sýrii ve vybranou chvíli, řekl Macron

foto Ilustrační foto - Francouzský prezident Emmanuel Macron

Paříž - Francie se rozhodne ve shodě se Spojenými státy o možných útocích proti Sýrii v odvetě za nedávný údajný chemický útok ve "vybranou chvíli", oznámil dnes francouzský prezident Emmanuel Macron. Zároveň prohlásil, že existují důkazy o tom, že chemický útok se skutečně stal a že byl použit přinejmenším chlór. Německo očekává, že se o útoku na Sýrii dozví s předstihem.

V rozhovoru s televizní stanicí TF1 Macron upřesnil, že toto rozhodnutí bude oznámeno "v příštích dnech".

"Budeme přijímat rozhodnutí ve vybranou chvíli, kdy to budeme považovat za nejužitečnější a nejefektivnější," dodal prezident.

"Máme důkazy, že minulý týden - už je to teď kolem deseti dnů - byly použity chemické zbraně, přinejmenším šlo o chlór, a že byly použity režimem (prezidenta) Bašára Asada," upozornil také Macron podle agentury AFP.

O tom, že rozhodnutí padne "v příštích dnech", hovořil francouzský prezident i v úterý na tiskové konferenci se saúdským korunním princem Muhammadem bin Salmánem v Paříži. Tehdy sdělil, že terčem případného úderu by byla pouze syrská vládní chemická zařízení. Analytici spekulují, že zasaženy by mohly být i vojenské základny.

Německo očekává, že se o útoku na Sýrii dozví s předstihem

Německo očekává, že bude před plánovaným útokem na Sýrii předem informováno. Řekl to dnes šéf německé diplomacie Heiko Maas. Podle něj se musí v této věci spojenci sjednotit. Maas to řekl před plánovanou mimořádnou schůzkou britské vlády, která se má rozhodnout o účasti Británie v případné vojenské operaci proti Sýrii za údajný chemický útok. Kancléřka Angela Merkelová řekla, že Německo se vojenské operace v Sýrii nezúčastní, ale zdůraznila, že o ní zatím nebylo rozhodnuto.

Připravena připojit se je také Francie, která se chce rozhodnout v nejbližších dnech. Německá kancléřka Angela Merkelová dnes telefonicky hovořila s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Řekla mu, že ji znepokojuje, že se hroutí schopnost světového společenství vynutit si zákaz použití chemických zbraní.

Macron řekl, že se o postupu v Sýrii rozhodne, až přijde čas. V televizním rozhovoru Macron řekl, že v Dúmě byly použity chemické zbraně. "Máme důkaz, že Asadův režim použil chemické zbraně - aspoň chlor," řekl Macron s odkazem na syrského prezidenta Bašára Asada.

Merkelová řekla, že je "zjevné", že se syrský režim nezbavil celého chemického arzenálu a že je důležité postupovat shodně. Západ je podle ní v otázce Sýrie jednotný. "Je zřejmé, že nebyly zničeny všechny (syrské) chemické zbraně", řekla kancléřka. "Německo se nezúčastní vojenské akce - a chci zdůraznit, že se o ní ještě nerozhodlo. Podporujeme ale vše, co ukáže, že použití chemických zbraní je nepřijatelné," prohlásila Merkelová na tiskové konferenci v Berlíně.

Asad v roce 2013, kdy mu rovněž hrozil americký odvetný útok za použití chemických zbraní, souhlasil s tím, že se chemického arzenálu vzdá. Nechal jej odvézt ze země a zničit mimo syrské území. Přesto se od té doby znovu objevovaly zprávy o použití chemikálií v Sýrii.

Americký prezident Donald Trump ve středu tweetoval k plánované odvetě, že rakety přijdou, což bylo pochopeno jako upozornění na blížící se útok. Dnes na twitteru sdělil, že nikdy neřekl, kdy se bude útočit, a že to může být brzo, ale také ne.

Turecký prezident Recep Tayip Erdogan dnes kritizoval zneužívání Sýrie k mocenskému boji. "Znepokojuje nás, že si některé země s pomocí svých armád dělají ze Sýrie kolbiště" k prosazování své síly, řekl Erdogan. Oznámil také, že ještě dnes bude o Sýrii telefonicky hovořit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Hodlá s ním jednat o zastavení "chemických masakrů". Ve středu Erdgoan telefonicky hovořil s Trumpem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je čtvrtek 18. října 2018

Očekáváme v 7:00 8°C

Celá předpověď