Francie musí dále zvyšovat investice do armády, řekl Macron

foto Ilustrační foto - Francouzský prezident Emmanuel Macron na s nímku z 14. června 2022.

Paříž - Francie musí pokračovat ve zvyšování investic do armády, řekl prezident Emmanuel Macron v zahradě Elysejského paláce v rozhovoru s televizní stanicí TF1. Prioritami pro nadcházející roky jsou podle něj vesmír, kybernetika a námořnictvo.

Prezident hovořil u příležitosti oslav státního svátku 14. července. Byl to Macronův první živý rozhovor od jeho znovuzvolení do úřadu letos v dubnu.

"Válka na Ukrajině bude trvat," prohlásil Macron a dodal, že je důležité připravovat armádu na intenzivní konflikty, jako je ten na Ukrajině.

V souvislosti s energetickou bezpečností Macron vyzval ke "všeobecné mobilizaci" za snížení spotřeby energií, Rusko podle něj využívá dodávky plynu jako válečnou zbraň. "Jsme v hybridní válce," uvedl.

Francie na dodávkách ruského plynu není závislá. "Jsme v procesu naplňování našich zásobníků na 100 procent kapacity do podzimu," řekl Macron. Dodal nicméně, že je nutné se připravit na možný nedostatek energií.

Protiruské sankce podle francouzského prezidenta zasahují především ruskou ekonomiku. "Nechceme světovou válku. Chceme zastavit válku bez vedení války," řekl Macron a dodal: "V této souvislosti rostly ceny energií před válkou a rostou i nadále."

Macron hovořil i o francouzské sociální politice a nezaměstnanosti, která byla tématem jeho předvolební kampaně s reformním heslem "France Travail". Macronovým cílem je dosáhnout plné zaměstnanosti do roku 2027.

Macron rozhovor poskytl po vojenské přehlídce v Paříži, které se účastnilo 6300 vojáků, 64 letadel, 25 vrtulníků, 181 vozidel a 200 koní. Televize France24 průvod označila za "velmi vlastenecký, ale s poselstvím jednoty" a východní spolupráce v kontextu války na Ukrajině. V průvodu šly i menší jednotky devíti zemí, včetně české jednotky Čestné stráže Armády ČR.

V tradičním projevu k armádě ve středu Macron oznámil vojenskou strategii pro nadcházející měsíce. Francie bude podle něj pokračovat ve stahování z afrických bojišť, zejména z Mali, a bude své jednotky připravovat na intenzivní konflikty, jako je právě probíhající válka na Ukrajině.

V Africe chce Francie zůstat ve druhé linii a s africkými státy více spolupracovat na diplomatické úrovni, vše v rámci boje s terorismem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je sobota 26. listopadu 2022

Očekáváme v 21:00 4°C

Celá předpověď