Francie hlásí rekordních zhruba 465.000 nově nakažených koronavirem

foto Ilustrační foto - Muž na mobilním testovacím místě na covid-19 na třídě Champs-Élysées (Elysejská pole) v Paříži 5. ledna 2022.

Paříž - Francie eviduje za poslední den 464.769 nových případů koronavirové nákazy, což je nejvíce za celé téměř dva roky pandemie covidu-19. Počet pacientů na jednotkách intenzivní péče přitom klesl o 32 na 3881. Ve francouzských nemocnicích dosud zemřelo 100.339 pacientů s covidem-19, z toho 288 úmrtí je hlášeno za posledních 24 hodin, informovala dnes agentura Reuters.

Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron a země s 68 miliony obyvatel se potýká s pátou vlnou epidemie covidu. Denní přírůstky už v minulých dnech několikrát překročily 300.000.

Počet pacientů s vážným průběhem na jednotkách intenzivní péče je ale podstatně nižší, než byl při první vlně epidemie v březnu a dubnu 2020. Plně očkováno je ve Francii zhruba 80 procent populace.

Pobouření ve Francii vyvolala zpráva, že ministr školství Jean-Michel Blanquer byl počátkem ledna, kdy se školy za pokračující koronavirové krize po Vánocích připravovaly na návrat žáků do lavic, na dovolené na španělském ostrově Ibiza. Blanquer nyní čelí výzvám k rezignaci, uvedl dnes list The Guardian.

Blanquer krátce před začátkem školy 2. ledna oznámil přísná pravidla pro testování na koronavirus ve školách, která byla zveřejněna v jeho rozhovoru s listem Le Parisien. Rozhovor ministr poskytl prostřednictvím videokonference na dálku z ostrova Ibiza, který je známý krásnými plážemi, napsal investigativní web Mediapart agl. Na ostrově byl na čtyřdenní dovolené, z níž se vrátil 2. ledna odpoledne.

The Guardian uvedl, že Blanquer svou dovolenou neporušil žádné zákony, poněvadž žádná omezení bránící v cestě do Španělska v té době neplatila. Utrpěla ale image vlády.

Blanquer dosud patřil k oporám kabinetu, tento měsíc ale čelí rostoucí kritice kvůli opakovaným změnám pravidel, která mají bránit šíření koronaviru ve školách. Odbory učitelů a sdružení rodičů vyhlásily na čtvrtek druhou celostátní stávku; té první se minulý týden zúčastnily desítky tisíc učitelů, napsal The Guardian.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je středa 18. května 2022

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď