Francie a Německo chtějí v červnu předložit návrh reforem EU

foto Francouzský prezident Emmanuel Macron (vlevo) a německá kancléřka Angela Merkelová.

Berlín - Francie a Německo chtějí v červnu předložit společný návrh reforem EU, potvrdili dnes v Berlíně francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová. Ta věří, že společné úsilí obou stran přinese dobré výsledky. Návrh reforem se má týkat i azylové politiky, v níž je podle Macrona nutná solidarita.

Francouzský prezident by do červnového zasedání Evropské rady měl rád připravené společné reformy v oblasti hospodářské a bankovní unie, společné bezpečnostní, obranné a zahraniční politiky, digitalizace, energetické i migrační politiky. "Ve všech těchto oblastech musíme najít společné odpovědi," zdůraznil s tím, že obě země ještě čeká hodně práce.

"Potřebujeme otevřenou debatu a nakonec také odhodlaní ke kompromisu," poznamenala zase Merkelová, která připustila, že v některých otázkách mají obě země odlišná stanoviska.

Zatím se mluví především o rozdílných názorech na reformu hospodářské a měnové unie. Německo se obává toho, aby do budoucna nespoluručilo za dluhy ostatních zemí. Macron dnes poznamenal, že je nutné, aby při změnách šla ruku v ruce solidarita s vlastní zodpovědností jednotlivých zemí.

Merkelová zase podotkla, že i přes některé neshody pojí Berlín a Paříž na řadu otázek stejný pohled. Oba státy jsou například přesvědčeny, že eurozóna není ještě dostatečně odolná vůči možným krizím. Shodují se také na nutnosti prohloubení společné zahraniční politiky nebo reformy azylového systému. K němu Macron poznamenal, že je potřeba solidarity při ochraně vnějších hranic, ale také při péči o běžence, kteří do EU přijdou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 18. října 2018

Očekáváme v 17:00 19°C

Celá předpověď