Fotografie českých tenistek jdou vystavené v zahradě Uměleckoprůmyslového muzea

foto V Uměleckoprůmyslovém muzeu byla zahájena výstava Tennis Garden – výstava fotografií z knihy ONE:LOVE, projektu Court Supremes Radky Leitmeritzové, která je věnována fenoménu českého ženského tenisu, 29. května 2023, Praha. Na snímku je tenistka Barbora Strýcová u svého portrétu.

Praha - Sérii portrétů devíti českých tenistek vytvořila během let 2019 až 2022 fotografka Radka Leitmeritz. Ode dneška jsou vystavené v zahradě Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Tam dnes také pokřtila knihu s názvem ONE:LOVE, která fotografie obsahuje, jedna z portrétovaných, Barbora Strýcová. Fotografická publikace zahrnuje i snímky míst, která jsou v Čechách s tenisem spojená, kurtů a starých kluboven i osobní postřehy současných i bývalých tenisových profesionálek.

Fotogalerie

Výstava bude přístupná od úterý a doplňuje ji instalace odkazující k tenisu a jeho protagonistkám. Ve vitríně jsou tenisky Martiny Navrátilové nebo raketa, kterou podle fotografky zničila Karolína Plíšková. Atmosféru tenisových šaten ilustrují plechové převlékací skříňky, vystaven je i stroj, kterým se malují čáry na antuku. Kromě zmíněných žen jsou na výstavě a v knize snímky Hany Mandlíkové, Heleny Sukové, Petry Kvitové, Barbory Krejčíkové, Karolíny Muchové a Markéty Vondroušové.

"Kniha se mi líbí nejen proto, že tam jsme my, tenistky, krásné, neupocené a upravené, ale jsem ráda, že uvidíte i kurty, o nichž vůbec nevíte, že existují," řekla dnes na tiskové konferenci Strýcová. "Je to můj tenisový svět, jak já ho vnímám, tu jeho sportovní část, ale i tu estetickou i sociální," řekla Leitmeritz, která si sama tenis jako hru oblíbila a hraje ho.

Leitmeritz pochází z Čech, pracovala v Mnichově, Paříži a New Yorku, dnes působí v Los Angeles. V Paříži se setkala s životním a profesním partnerem, německým fotografem Rene Hallenem, s nímž vytvořila uměleckou dvojici Rene & Radka. Publikuje své práce v mezinárodních edicích časopisů, mezi něž patří Vogue, Vanity Fair, Variety, Hollywood Reporter, Harper's Bazaar, Wall Street Journal či Elle. V Los Angeles Rene & Radka mimo jiné vytvářeli portrétní fotografie filmových hvězd, společně režírovali několik videoklipů.

Od roku 2019 vzniká samostatný projekt Radky Leitmeritz COURT SUPREMES mapující největší osobnosti historie světového ženského tenisu, jehož součástí je právě vycházející kniha a výstava ONE:LOVE.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď