Fotografa ČTK ocenila Mezinárodní asociace sportovních novinářů

foto Žokejka Kateřina Hlubučková s koněm Eowyn 15. září 2019 před startem dostihu na závodišti v pražské Velké Chuchli. Snímek je součástí sbírky fotografií, se kterými fotoreportér České tiskové kanceláře (ČTK) Roman Vondrouš 3. února 2020 zvítězil v kategorii Fotografický soubor na kongresu Mezinárodní asociace sportovních novinářů v Budapešti.

Budapešť - Mezinárodní asociace sportovních novinářů (AIPS) na svém kongresu v Budapešti ocenila fotoreportéra ČTK Romana Vondrouše, který mezi nejlepšími sportovními fotografy světa zvítězil v kategorii Fotografický soubor. AISP výsledky oznámila na svém webu.

Fotogalerie

Český fotoreportér se probojoval mezi 27 finalistů, vybraných během čtyř etap hlasování z původních 1754 přihlášených ze 125 zemí. "Jsem rád, že jsem tady, a díky za to," řekl Vondrouš při předávání cen v pondělí večer. Jeho série pěti snímků z dostihů vyhrála jednu ze dvou fotografických kategorií. Druhý ročník soutěže AIPS zahrnoval i píšící novináře, jakož i audio a video tvorbu.

"Určitě mě to moc těší, zvláště v té konkurenci sportovních fotografů, která tu byla. Cameron Spencer či Adam Pretty jsou opravdové ikony," řekl Vondrouš ČTK telefonicky z Budapešti. Dostihy, s jejichž snímky opět uspěl v mezinárodní soutěži, pokládá za své dlouhodobé téma.

Do kategorie Fotografický soubor, kterou Vondrouš vyhrál, spadaly série snímků představujících určitý příběh. Do finále postoupili ještě Adam Pretty z Austrálie a Sergej Kivrin z Ruska. V první desítce byli i sportovní fotografové z Británie, Švýcarska, Německa, Nového Zélandu nebo Libanonu.

Druhou fotografickou kategorii představovaly jednotlivé snímky s nejlepšími momenty ze sportovní akce. Vyhrál ji Juan Arboleda z Kolumbie.

Každý z výherců získal trofej a cenu ve výši 8000 dolarů (asi 180.000 Kč); druhá cena obnášela 3000 dolarů a třetí cena 2000 dolarů.

Pardubický rodák Vondrouš pravidelně boduje v českých i mezinárodních fotografických soutěžích. Naposledy získal první cenu v kategorii Lidé, o kterých se mluví v soutěži Czech Press Photo. V roce 2013 v prestižní mezinárodní soutěži World Press Photo získal první cenu v kategorii sportovních akcí. Podobně jako nyní uspěl se sérií snímků z dostihů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je sobota 4. července 2020

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď