Fotbalový reprezentant Jankto veřejně oznámil, že je homosexuál

foto Český fotbalista Jakub Jankto, 4. června 2022.

Praha - Záložník národního týmu a pražské Sparty Jakub Jankto jako první český profesionální fotbalista veřejně oznámil, že je homosexuál. Sedmadvacetiletý záložník zveřejnil svůj coming out ve videovzkazu na sociálních sítích.

"Jako všichni ostatní mám svoje silné stránky, mám svoje slabiny, mám rodinu, mám přátele. Mám práci, kterou dělám tak nejlépe, jak to jen umím. Už mnoho let, se vší vážností, profesionálně a s vášní," řekl Jankto. "Jako všichni ostatní, chci i já svobodně žít svůj život. Bez strachu, bez předsudků, bez násilí. Ale s láskou. Jsem homosexuál. A už se nechci déle skrývat," uvedl ve videu.

"Jakub Jankto před časem otevřeně promluvil o své sexuální orientaci s vedením klubu, trenérem i spoluhráči. Vše ostatní se týká jeho osobního života. Žádné další komentáře. Žádné další otázky. Máš naši podporu. Žij svůj život, Jakube," vzkázala Sparta.

Jankto tuto sezonu hostuje v letenském klubu ze španělského Getafe, které rovněž svému hráči vyjádřilo podporu. "Velký respekt a bezvýhradné podpora našemu fotbalistovi Jakubu Janktovi," napsal účastník La Ligy.

Čtvrtfinalista předloňského Eura se stal jedním z prvních aktivních fotbalistů na světě, kteří oznámili homosexuální orientaci. V českém sportu v minulosti zveřejnily coming out tenistka Martina Navrátilová, snowboardistka Šárka Pančochová nebo dvojnásobná fotbalistka roku Lucie Voňková.

Jankto v kariéře nastupoval kromě pražských "S" a Getafe také v Itálii za Udine, Sampdorii Janov a Ascoli. V reprezentaci má na kontě 45 startů, ve kterých vstřelil čtyři branky. Vedle fotbalu se věnuje i esportu, ve kterém založil profesionální tým Sampi.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď