Fotbalová Slavia otevřela muzeum, k vidění je i dres Ronalda

foto Podepsané dresy Pavla Nedvěda a Christiana Ronalda jsou k vidění v muzeu fotbalové Slavie Praha, které bylo slavnostně otevřeno 1. listopadu 2018 v pražské Eden Areně. Expozice je umístěna ve dvou patrech stadionu a obsahuje více než tisíc exponátů od založení v roce 1892 až po současnost.

Praha - Fotbalová Slavia Praha v předvečer 126. výročí klubu slavnostně otevřela své muzeum. Expozice je umístěna ve dvou patrech stadionu v Edenu a obsahuje více než 1000 exponátů od založení v roce 1892 až po současnost. V muzeu návštěvníci najdou vedle slávistických artefaktů třeba i podepsaný dres nynějšího nejlepšího fotbalisty světa Cristiana Ronalda, portugalské hvězdy Juventusu Turín.

"Muzeum je dle mého názoru splněním snu řady generací. Nesmírně si vážím, že ho otevíráme v době, kdy je Slavia ve výborné kondici. Muzeum nemohlo být otevřeno v lepší době," řekl předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík při otevření muzea, na které dorazila řada legend klubu, například Jan Lála. Přišel i wimbledonský vítěz a dlouholetý slávista Jan Kodeš.

Projekt muzea navrhl a následně realizoval Michal Starý, vnuk klubové legendy Jennyho Starého. "Nešlo o peníze, ale o to shromáždit přes tisíc exponátů. Věřím, že další trofeje budou přibývat. Přípravám a realizaci muzea jsme věnovali tři roky. Klub s obrovskou tradicí jako Slavia si takové muzeum zaslouží," dodal Tvrdík.

Muzeum má rozlohu přes 1200 metrů čtverečních. Návštěvníci si mohou prohlédnout třeba dres slavného brankáře Františka Pláničky z mistrovství světa v roce 1934, kdy Československo získalo stříbrné medaile. Vystaven je i míč ze zápasu Brazílie - Československo podepsaný legendárním Pelém ze sbírky bývalého gólmana Slavie Břetislava Dolejšího nebo dres Františka Veselého z vítězného mistrovství Evropy v roce 1976 v Bělehradu.

Jeden z panelů je věnován derby zápasům se Spartou. "Plánujeme výměnný program s velkými evropskými kluby. Oslovili jsme třeba Juventus, aby nám zapůjčil Zlatý míč Pavla Nedvěda. Jeho dres, stejně jako Ronalda, už tady máme," uvedl Tvrdík.

Ve spodní části muzea je rozmístěno 29 velkých obrazovek, na kterých běží záběry ze slavných zápasů Slavie. Vedle fotbalových artefaktů expozice obsahuje i exponáty z jiných sportů - například tenisové rakety wimbledonských vítězů Kodeše a Petry Kvitové či tretry Zuzany Hejnové, v nichž získala zlato na atletickém mistrovství světa.

Muzeum bude nyní ve zkušebním provozu a od prosince se otevře pro veřejnost. "Otevíráme nejen muzeum, ale i stadion a klub. Návštěvníci se budou moci podívat k trávníku hlavní plochy stadionu nebo do šatny hostů," dodal Tvrdík.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je sobota 24. srpna 2019

Očekáváme v 15:00 26°C

Celá předpověď