Fotbalisté vyhráli v Černé Hoře 3:0 a jsou v tabulce opět druzí

foto Utkání skupiny A kvalifikace fotbalového ME 2020: Černá Hora - ČR, 10. září 2019 v Podgorici. Zprava Jakub Jankto z ČR a Adam Marušič z Černé Hory.

Podgorica - Čeští fotbalisté zvítězili v pátém z osmi utkání kvalifikace mistrovství Evropy v Černé Hoře 3:0. Brzy po přestávce se po centrech Jakuba Jankta trefili slávisté Tomáš Souček s Lukášem Masopustem a v závěru nastavení proměnil penaltu Vladimír Darida. Český celek zopakoval výhru 3:0 z červnového vzájemného duelu v Olomouci.

Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého se dočkali prvních venkovních bodů v kvalifikaci a částečně odčinili sobotní porážku 1:2 v Kosovu. Reprezentanti se vrátili na postupové druhé místo ve skupině a mají jednobodový náskok na třetí Kosovo, které prohrálo v Anglii 3:5. Právě lídra tabulky český celek přivítá 11. října v dalším utkání kvalifikace a skupinu zakončí listopadovými zápasy s Kosovem a v Bulharsku.

Na Euro projdou první dva týmy z každé skupiny, o další čtyři místa se utká 16 nepostupujících celků podle umístění v Lize národů. V samostatné historii nechyběla reprezentace na žádném z šesti mistrovství Evropy.

Trenér Šilhavý udělal oproti utkání v Kosovu jednu změnu v sestavě, když Coufal na pravém kraji obrany nahradil Kadeřábka. Hosté na ne zcela zaplněném stadionu pro 15 tisíc diváků začali aktivněji a hrozili především ze standardních situací. V osmé minutě Černohorci se štěstím ustáli závar v malém vápně, o tři minuty později se balon odrazil k Daridovi, který ale nepropálil hráče před sebou.

Domácí po 20 minutách přidali a za chvíli měli dvě velké šance. Ve 22. minutě po Boljevičově centru vypálil z voleje Hočko a Vaclík konečky prstů vytáhl míč nad břevno. Za deset minut český gólman vyrazil Mugošův pokus z úhlu a další dvě černohorské střely v poslední chvíli zblokovala obrana.

Češi měli dál šance po standardních situacích. V 38. minutě však hlavičkoval po rohovém kopu osamocený Souček hodně vedle. Domácí brankář Petkovič pak vyrazil Janktovu skrytou střelu a z následného rohu se Souček opět neprosadil. Těsně před přestávkou Darida trefil z dálky břevno.

Do druhé půle nahradil Brabec na stoperu zraněného kapitána Suchého. V 54. minutě zahrávali hosté přímý kop a další standardku už proměnili. Na Janktův centr si naskočil Souček a hlavou vstřelil první soutěžní branku v reprezentačním A-týmu.

Černohorce obdržený gól zaskočil a za další tři minuty inkasovali podruhé. Na konci 57. minuty po dalším Janktově centru, tentokrát z rohu, prošel míč na kraj vápna až k Masopustovi a jeho přízemní střela k tyči zapadla do sítě. Slávistický záložník dal první reprezentační branku.

Hosté pak bez větších problémů drželi náskok a přidali ještě třetí gól. Darida nejprve z přímého kopu Petkoviče nepřekonal, ale v závěru nastavení proměnil penaltu po faulu na Krále. Češi porazili soupeře i ve čtvrtém vzájemném duelu, navíc znovu bez inkasovaného gólu.

Hlasy po utkání:

Faruk Hadžibegič (trenér Č. Hory): "Češi byli lepší než my v několika ohledech. Byli efektivnější, dali své šance, my ne. Kdybychom skórovali jako první, bylo by to jiné. Dostali jsme dva rychlé údery a pak už bylo těžké se dostávat zpět. Jsem smutný, vím, jak moc kluci chtěli vyhrát. Jsme poslední ve skupině, není to dobré. Ale až se nám vrátí zranění hráči, bude to lepší. Jak jsem po výhře nad Maďarskem nebyl v euforii, tak teď to není žádná katastrofa. I když na postup už můžeme zapomenout."

Jaroslav Šilhavý (trenér ČR): "Samozřejmě jsme všichni šťastní, že jsme to zvládli. Kluci ukázali charakter po zápase v Kosovu a po té velké kritice, která se na nás snesla. Dneska odvedli skvělý výkon a zaslouženě jsme vyhráli. Marek Suchý si natáhl sval, tu diagnózu ještě nevíme, asi podrobné vyšetření ukáže, co mu je. Bohužel musel vystřídat v poločase, ale Jakub Brabec ho zastoupil velice dobře. V prvním poločase jsme měli takovou špatnou pasáž, kdy jsme mohli prohrávat, naštěstí Váca (brankář Tomáš Vaclík) byl na místě a vše jsme vyřešili. Naštěstí tam domácí měli jenom pět deset minut, jinak myslím, že jsme celý zápas odehráli velmi dobře, pozorně takticky, s nasazením a nakonec i s gólovým vyjádřením."

Vladimír Darida (záložník ČR): "Myslím, že kluci v kabině i realizační tým jsme všichni věděli, že tohle bude velmi důležité utkání pro nás. I na hřišti to bylo vidět, přistoupili jsme k tomu zodpovědně. Je dobře, že jsme tady dokázali udělat dobrý výsledek. Kvalifikace, ačkoliv jsme si to v Kosovu trošku zkomplikovali, je pořád slušně rozjetá a máme to pořád ve svých rukou, což je nejdůležitější. Konečně se nám povedlo přetavit naše šance v góly, protože když jsme zpětně koukali na Kosovo, tak samozřejmě výsledek byl špatný, to všichni víme, ale šance tam byly, které jsme my neproměnili. Oproti tomu jsme dneska góly dali a to byl ten největší rozdíl."

Tomáš Souček (záložník ČR): "Byl jsem rád, že mi to tam konečně padlo. Teď jsem měl trošku smůlu, bylo to vidět i v prvním poločase, tam jsem to tečoval, když jsem tam byl sám, mohl být i někdo na zadní, ale mohl jsem to i trefit. Štvalo mě to, protože jsme hráli myslím skvělý první poločas. Byly tam moje dvě hlavy, pak ještě asi tři šance k tomu, chyběl tomu gól. Naštěstí to padlo v druhém poločase. Třeba se to prolomilo, věřím, že to tam zase začne padat. Jak jsme dali gól, tak jsme se uklidnili, přidali rychle druhý a myslím, že jsme zaslouženě vyhráli. Dali jsme tři góly, to je hrozně důležité, ale dá se z toho vytěžit ještě víc, naše produktivita nebyla ani tak dobrá."

Alex Král (záložník ČR): "Hlavně jsme proměnili šance. V Kosovu jsme také nějaké šance měli, ale nedali jsme z toho gól, dneska jsme to proměnili a 3:0 je krásný výsledek. Myslím, že jsme do toho vstoupili skvěle a byla jenom otázka času, kdy to tam dotlačíme a prvním gólem se uklidníme. Jsem rád, že máme tři body a s kluky jsme to zvládli."

(zdroj: ČT sport)

Skupina A: Černá Hora - ČR 0:3 (0:0)

Branky: 54. Souček, 57. Masopust, 90.+5 Darida z pen. Rozhodčí: Palabiyik - Eyisoy, Olguncan (všichni Tur.). ŽK: Radunovič, Marušič - Jankto, Souček.

Černá Hora: Petkovič - Marušič, Lagator, Tomaševič, Radunovič (73. Bečiraj) - Hočko, Vukčevič (68. Bakič) - Boljevič, Kosovič (73. Savičevič), Vešovič - Mugoša. Trenér: Hadžibegič.

ČR: Vaclík - Coufal, Čelůstka, Suchý (46. Brabec), Bořil - Darida, Souček - Masopust (77. Kopic), Král, Jankto - Schick (90. Krmenčík). Trenér: Šilhavý.

Anglie - Kosovo 5:3 (5:1)

Branky: 44. a 45.+1 Sancho, 8. Sterling, 19. Kane, 38. vlastní Vojvoda - 1. a 49. V. Berisha, 55. Muriqi.

1. Anglie 4 4 0 0 19:4 12
2. ČR 5 3 0 2 9:8 9
3. Kosovo 5 2 2 1 10:10 8
4. Bulharsko 5 0 2 3 5:11 2
5. Černá Hora 5 0 2 3 3:13 2