Plzeň si výhrou v Jablonci pojistila vedení, Slavia zvítězila navzdory oslabení

foto Utkání 12. kola první fotbalové ligy: FC Baník Ostrava - 1. FC Slovácko, 16. října 2022, Ostrava. Trenér Ostravy Pavel Hapal.

Praha - Fotbalisté Plzně ve 12. kole první ligy zvítězili v Jablonci 3:0, v nejvyšší soutěži neprohráli už 33 zápasů po sobě, čímž vylepšili klubový rekord, a neúplnou tabulku vedou o čtyři body. Na druhé místo se vrátila Slavia. Pražané navzdory dlouhému oslabení porazili doma Mladou Boleslav 2:1. Ostrava v obnovené premiéře pod trenérem Pavlem Hapalem zdolala Slovácko 3:1. Zlín porazila Liberec 2:1.

První dva góly Plzně v Jablonci vstřelil Tomáš Chorý, v úvodní nastavené minutě se pak prosadil střídající Modou Ndiaye. Viktoria zůstala jediným neporaženým týmem a po středeční porážce 2:4 s Bayernem Mnichov v Lize mistrů se vrátila na vítěznou vlnu. Obhájce titulu má navíc k dobru odložený duel s Brnem.

Jablonec v nejvyšší soutěži podruhé za sebou nebodoval, v součtu s úterním vyřazením od druholigového Vyškova z domácího poháru v posledních třech zápasech neskóroval a je dvanáctý.

Skóre mezi Slavií a Mladou Boleslaví otevřel ve čtvrté minutě domácí útočník Václav Jurečka, v 11. minutě ale srovnal z pokutového kopu Jiří Skalák. Vítěznou trefu obstaral v 45. minutě Ondřej Lingr. Slavia zvítězila i v šestém domácím utkání v ligové sezoně a před nadcházejícím derby se Spartou se v tabulce vrátila na druhé místo o dva body před odvěkého rivala.

Svěřenci kouč Jindřicha Trpišovského dnes ukončili po 335 minutách čekání na gól a uspěli po třech soutěžních porážkách, z toho po dvou s rumunskou Kluží v Evropské konferenční lize. Mladá Boleslav prohrála druhé kolo za sebou, Pražanům podlehla v lize potřinácté v řadě a je jedenáctá.

Góly Baníku proti Slovácku vstřelili Ladislav Almási a Srdjan Plavšič, šest minut před koncem pojistil výhru Filip Kaloč. Slovácko hrálo od 38. minuty bez vyloučeného Jana Kalabišky a v deseti dokázalo snížit zásluhou Stanislava Hofmanna.

Slezané vyhráli po třech kolech a v neúplné tabulce se posunuli na deváté místo. Trenéru Hapalovi, který v týdnu nahradil odvolaného Pavla Vrbu, vyšel obnovený debut na lavičce Baníku. Ostravu vedl už v sezoně 2005/06. Slovácko nenavázalo na čtvrteční výhru 2:1 v Nice v Evropské konferenční lize, v nejvyšší soutěži nezvítězilo v sedmém z posledních osmi kol a je až na 13. pozici.

Zlín proti Liberci poslal v první půli do vedení Youba Dramé, po přestávce vyrovnal z pokutového kopu Mick van Buren. Vítězný gól domácích vstřelil v 76. minutě střídající Lukáš Bartošák. V nervózním závěru uviděl kondiční trenér Liberce a reprezentace Pavel Čvančara červenou kartu, po níž ještě strčil do sudího.

"Ševci" vyhráli teprve podruhé v ligové sezoně a nadále jsou předposlední, čtyři týmy před nimi však mají pouze o bod více. Slovan nezvítězil ve čtvrtém kole za sebou a v neúplné tabulce mu patří sedmá pozice.

V sobotu Sparta porazila poslední Pardubice 5:2. Hradec Králové si v domácím azylu v Mladé Boleslavi poradil s brněnským nováčkem 2:1. Bohemians 1905 remizovali doma s Olomoucí 1:1 a České Budějovice zvítězily 2:0 v Teplicích.

12. kolo první fotbalové ligy:

FC Baník Ostrava - 1. FC Slovácko 3:1 (2:0)

Branky: 6. Almási, 26. Plavšič, 84. Kaloč - 58. Hofmann. Rozhodčí: Berka - Kříž, Slavíček - Petřík (video). ŽK: Kaloč - Kalabiška, Břečka, Kozák, Kohút, Trávník. ČK: 38. Kalabiška. Diváci: 6860.

Jablonec nad Nisou - Plzeň 0:3 (0:1)

Branky: 19. a 63. Chorý, 90.+1 Ndiaye. Rozhodčí: Klíma - Nádvorník, Machač - Franěk (video). ŽK: Houska, Heidenreich - Kalvach. Diváci: 2426.

Zlín - Liberec 2:1 (1:0)

Branka: 28. Dramé, 76. Bartošák - 61. Van Buren z pen. Rozhodčí: Všetečka - Váňa, Arnošt - Zelinka (video). ŽK: Silný - Valenta, Plechatý, Červ, Rabušic. Diváci: 2533.

Slavia Praha - FK Mladá Boleslav 2:1 (2:1)

Branky: 4. Jurečka, 45. Lingr - 11. Skalák z pen. Rozhodčí: Křepský - Hájek, Horák - Szikszay (video). ČK: 10. Oscar (Slavia). ŽK: Masopust, Kolář - Kubista, Fulnek, Mašek, Karafiát. Diváci: 10.436.

1. Plzeň 11 9 2 0 23:7 29
2. Slavia 12 8 1 3 36:12 25
3. Sparta 12 6 5 1 24:11 23
4. Hradec Králové 12 6 2 4 14:12 20
5. Bohemians 1905 12 5 4 3 19:15 19
6. Olomouc 12 4 3 5 16:13 15
7. Liberec 12 4 3 5 16:16 15
8. České Budějovice 12 4 3 5 14:21 15