Slavia se rozloučila s LM prohrou 1:2 v Dortmundu

foto Utkání 6. kola skupiny F fotbalové Ligy mistrů: Borussia Dortmund - SK Slavia Praha, 10. prosince 2019 v Dortmundu. Brankář Slavie Ondřej Kolář (vpravo) zasahuje po střele Marca Reuse z Dortmundu.

Dortmund - Fotbalisté Slavie v posledním šestém utkání skupiny Ligy mistrů prohráli v Dortmundu 1:2. Vítěze nejprestižnější klubové soutěže z roku 1997 poslal v desáté minutě do vedení Jadon Sancho, ve 43. minutě srovnal Tomáš Souček, ale po hodině hry rozhodl Julian Brandt. Hostům už nepomohlo ani vyloučení domácího Juliana Weigla v 77. minutě. Pražané už před zápasem věděli, že skončí v tabulce poslední a s účinkováním v pohárech se rozloučí.

Slávisté zakončili skupinu s bilancí čtyř porážek a dvou remíz, které uhráli v předchozích venkovních zápasech v Miláně s Interem a v Barceloně. Červenobílí si letošním účinkováním v Lize mistrů zatím vydělali v přepočtu asi 435 milionů korun, dalších nejméně 28 milionů dostanou v hodnocení klubového koeficientu za posledních deset let a finance získají i za televizní práva. Pražané byli v této pohárové sezoně jediným českým klubem v základní skupině.

Slávistický trenér Trpišovský na závěr skupiny poprvé v této sezoně Ligy mistrů nasadil od začátku útočníka Škodu. Pražané vyrukovali na Borussii ofenzivně a hráli s favoritem naprosto rovnocennou a otevřenou partii. Jako první dvakrát zahrozili domácí, Sanchova zblokovaná střela skončila těsně vedle a po následném rohu přestřelil zblízka Hummels.

Úvodní gólovou šanci ale měli hosté. Po Stanciuově centru zakončoval zblízka Olayinka, ale domácí gólman Bürki míč vykopl. Za dvě minuty otevřel skóre favorit. Reus překonal ofsajdovou past a přihrál před odkrytou branku Sanchovi, který nemohl minout.

Za chvíli mohl zvýšit Reus, ale Koláře v úniku nepřekonal. V 21. minutě opět skvěle zasáhl domácí gólman, jenž vytěsnil Stanciuovu přízemní ránu na roh. Vzápětí udělal obrovskou chybu slávistický stoper Takács, který hrál v Lize mistrů poprvé od začátku, Reus se díky tomu opět řítil na Koláře, ale znovu mířil jen do brankáře.

Pak přišly velké šance Pražanů. Takács po rohu z dorážky přestřelil a poté Borussii opět dvakrát podržel Bürki, když zastavil Škodův zásah po centru a následně i Masopustovu tečovanou střelu. Ve 43. minutě už Slavia srovnala. Pas za obranu ramenem zpracoval Škoda a Souček uklidil míč do sítě. V Lize mistrů skóroval podruhé za sebou.

Po pauze ubylo šancí. V 51. minutě mířil Brandt těsně vedle, o deset minut později už ale mohl slavit. Po Sanchově přihrávce se dostal do velkého úhlu a na bližší tyč propálil Koláře.

Hosté v závěru přidali. Coufal v 73. minutě přihrávkou zbytečně hledal spoluhráče, Kúdela po následném rohu hlavou zblízka minul prázdnou branku. Nápor lídra české ligy podpořilo v 77. minutě vyloučení domácího Weigla, Borussia však už výhru a tím i postup udržela.

Hlasy po utkání:

Lucien Favre (trenér Dortmundu): "Samozřejmě vyhráli jsme všichni společně, ale brankář Bürki byl fantastický, to jsme všichni viděli. Je to něco fantastického, že jsme postoupili z takhle složité skupiny. Byla to jedna z nejtěžších skupin vůbec. Byla tam Barcelona, číslo jedna ve Španělsku, Inter, číslo jedna v Itálii spolu s Juventusem, a Slavia. Bylo to brutální utkání, hrálo se nahoru dolů, plno šancí. Jsme jediní, kdo doma Slavii porazil. V Barceloně remizovali, na Interu hráli 1:1. Brutálně běhají, opět 125 kilometrů za zápas, intenzivní presink, velmi riskují. Je hodně těžké proti nim hrát."

Jindřich Trpišovský (trenér Slavie): "Byl to výkon na úrovni Ligy mistrů, těch nejlepších týmů. Myslím, že se všichni bavili fotbalem a šancemi, o to ve fotbale jde. I když jsme prohráli o gól, základní pravidlo jsme splnili. Jen škoda, že jsme neproměnili víc šancí, které jsme měli. Měli jsme asi sedm dobrých ohrožení branky. Zápas pro nás nezačal úplně dobře, dostali jsme gól ze situace, kterou Dortmund skvěle vyřešil. Postupem času jsme se rozkoukali a druhou polovinu prvního poločasu jsme měli výbornou pasáž. Neproměnili jsme několik slibných šancí, pak jsme ale vyrovnali a druhý poločas byl otevřený. V druhém poločase jsme bohužel dostali gól z asi nejméně nebezpečné situace. Na konci jsme si vytvořili tři situace, které nějakou záhadou neskončily gólem. I přes porážku jsem na hráče hrdý. Trošku mě mrzí, že zápas neskončil třeba 4:4 nebo 5:5."

Tomáš Souček (záložník Slavie): "Mrzí mě, že jsme nezískali body, je to jako v každém zápase. Těch šest zápasů bylo skoro jako přes kopírák. Fantastický zápas pro diváky, bylo to 6:6 na šance, tady na Dortmundu. Každý nás odepisoval a my jsme se s tím poprali takhle. Nevím, jestli to byl náš nejlepší výkon, šancí ale bylo nejvíc. Už na Interu jsme ztratili vítězství, doma s Barcelonou jsme taky hráli skvěle, to byl podobný zápas jako dnes. Tady na Dortmundu jsme udělali gólmana hráčem kola, o to je to hezčí."

Ladislav Takács (obránce Slavie): "Určitě nejtěžší a určitě i nejhezčí zápas kariéry. Byl to pro mě obrovský zážitek, na Borussii Liga mistrů. Skvělý soupeř, skvělí lidi, skvělý stadion. Myslím, že i skvělý zápas. Šance byly na obou stranách, s trochou více štěstí a mohla být remíza. Kazí to jen výsledek."

Borussia Dortmund - Slavia Praha 2:1 (1:1)

Branky: 10. Sancho, 61. Brandt - 43. Souček. Rozhodčí: Karasev - Demeško, Gavrilin - Meškov (video, všichni Rus.). ŽK: Brandt, Zagadou, Weigl - Bořil, Coufal. ČK: 77. Weigl. Diváci: 66.079.

Dortmund: Bürki - Akanji, Hummels, Zagadou - Hakimí (83. Balerdi), Brandt, Weigl, Guerreiro - Hazard (82. Piszczek), Reus, Sancho (87. Dahoud). Trenér: Favre.

Slavia: Kolář - Takács (83. Hušbauer), Kúdela, Bořil - Coufal, Souček, Ševčík, Stanciu, Olayinka - Masopust (72. Traoré), Škoda (65. Hilál). Trenér: Trpišovský.

Inter Milán - FC Barcelona 1:2 (1:1)

Branky: 44. Lukaku - 23. C. Pérez, 86. Fati. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra - Van Boekel (video, všichni Niz.).