Živě: Forum 2000 o ekonomických dopadech pandemie koronaviru

foto

Praha - Dokud se nepodaří dostat epidemii koronaviru pod kontrolu, nelze očekávat ekonomické oživení. Na konferenci Forum 2000 to dnes řekl americký ekonom Jeffrey Sachs. Český ekonom Jan Švejnar v debatě se Sachsem vyjádřil přesvědčení, že vlády by se měly po odeznění epidemie zaměřit na nastartování ekonomiky. Obavy ze zvýšení zadluženosti států považuje Švejnar v současné situaci za druhořadé.

"Dokud nedostaneme epidemii systematicky pod kontrolu, ekonomické oživení nenastane," řekl Sachs. Odmítl i obavy z krátkodobého uzavření země, takzvaného lockdownu. Podle něj krátkodobý lockdown může pomoci k tomu, aby se epidemie dostala pod kontrolu, což je v dlouhodobém horizontu i v zájmu hospodářství.

Švejnar v debatě se Sachsem uvedl, že většina vlád ve světě v reakci na epidemii sáhla k aktivním opatřením na podporu ekonomiky, což v předchozích krizích nebylo pravidlem. Podle něj je třeba, aby tato opatření pokračovala i po odeznění epidemie. "Obava ze zadluženosti by nyní měla být druhořadá, prvořadé by mělo být nastartování ekonomiky," řekl. Švejnar připomněl, že evropské země se také masivně zadlužily při poválečné obnově, vzhledem k následujícímu hospodářskému růstu ale poté relativní váha jejich dluhu k hrubému domácímu produktu klesla.

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.

Masivní investice podpořil i Sachs. Vyzdvihl přitom vytvoření evropského fondu obnovy a jeho propojení s investicemi do zelených technologií. Podle něj to je typ investice, která může Evropskou unii do budoucna výrazně posunout.

Celý program třídenní konference s podtitulem Nový svět na obzoru? Jak obnovit odpovědnost a solidaritu? ZDE, jména řečníků ZDE.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 25. února 2021

Očekáváme v 13:00 14°C

Celá předpověď