Fond podpořil nové filmy, třeba o papeži nebo vrazích Stodolových

foto Kino, sedačky, sál - ilustrační foto.

Praha - Státní fond kinematografie podpoří výrobu osmi nových českých filmů částkou 64 miliony korun. Rada filmy vybrala z 26 přihlášených. Mezi podpořenými snímky jsou vztahová dramata, film o vrazích manželech Stodolových nebo pohádka, kterou natočí herec Jan Budař. Nejvyšší sumu 12,5 milionu korun dostane film Vyvolený o papeži Řehoři I. Velikém, který připravuje absolvent pražské FAMU režisér Tomasz Mielnik. ČTK to dnes sdělil mluvčí fondu Jiří Vaněk.

Jde o Mielnikův druhý celovečerní film, debut Cesta do Říma byl zároveň jeho absolventským projektem. Snímek Vyvolený sleduje osudy papeže Řehoře I. Velikého, který významnou měrou přispěl k péči o nemocné a chudé, část majetku církve rozděloval pravidelně mezi lid. Po smrti byl prohlášen za svatého.

Třetí celovečerní film režiséra a scenáristy Štěpána Altrichtera, autora snímků Národní třída a Schmitke nazvaný Vzteklá krása podpořila rada fondu deseti miliony korun. Půjde o příběh pětice žen různého věku a povah z jedné rodiny (matka s dvěma dcerami, babička a prababička) během sedmi pouťových dní na malém českém městě. Stejnou částku dostala i bizarní roadmovie Grand Prix o dvou bratrancích, kriminálníkovi a servírce, kteří jedou společně karavanem na závod F1 do Španělska. Režisérem snímku bude Jan Prušinovský, který je podepsán pod projekty Kobry a užovky, Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka, jako scenárista pak u seriálů Most, Čtvrtá hvězda nebo Autobazar Monte Karlo.

Deset milionů korun fond pošle také na vznik dramatu Běžná selhání. Snímek je celovečerním debutem rumunsko-maďarské režisérky Cristiny Grosanové. Scénář napsala Klára Vlasáková a snímek byl podpořen Státním fondem kinematografie již ve výzvách na literární přípravu a vývoj. Film vypráví příběh obyčejného dne tří žen ve velkoměstě, který je narušen sérií podivných výbuchů.

Film Manželé Stodolovi režiséra Petra Hátleho je inspirován skutečnými událostmi českých sériových vrahů odsouzených na doživotí. Projekt byl podpořen celkovou částkou 7,5 milionu korun. Vztahové drama Obrazy lásky je projektem dalšího absolventa pražské FAMU, režiséra Tomasze Wińskiho. Snímek řeší otázky upřímnosti, nevěry, monogamie a lidské intimity. Projekt byl podpořen částkou pět milionů korun. Stejnou částkou rada fondu podpořila i další film režisérky a scenáristky Ireny Pavláskové, komedii Vánoční příběh.

Posledním podpořeným snímkem je pohádkový příběh Princ Mamánek. Projekt známého českého herce Jana Budaře, který je v tomto případě scenáristou, režisérem i producentem, rada podpořila čtyřmi miliony korun.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je středa 24. února 2021

Očekáváme v 19:00 5°C

Celá předpověď