Fond Neuron předal ceny deseti vědcům, získali 9 milionů korun

foto Česko-americký biolog a jeden ze zakladatelů moderní světové imunogenetiky Jan Klein převzal 3. prosince 2018 v Praze hlavní cenu Nadačního fondu Neuron za celoživotní přínos vědě.

Praha - Nadační fond Neuron na podporu vědy předal vědecké Ceny Neuron deseti laureátům, kteří si rozdělili rekordních devět milionů korun. Ocenění byla předána ve třech kategoriích, hlavní cenu za celoživotní přínos vědě získal česko-americký biolog a jeden ze zakladatelů moderní světové imunogenetiky Jan Klein. Fond ceny slavnostně předal dnes večer v Profesním domě v Praze.

Fotogalerie

Klein se kromě imunogenetiky věnoval také evoluční biologii. Zabýval se zejména objasňováním histokompatibilního komplexu (MHC), tedy souboru genů, jež ovlivňují slučitelnost tkání při transplantacích. Zásadní bylo odhalit jejich uspořádání. Působil na několika světových univerzitách, 27 let vedl Ústav Maxe Plancka pro biologii v německém Tübingenu.

Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR převzal 3. prosince 2018 v Praze cenu Nadačního fondu Neuron za významný vědecký objev v oboru fyzika. V kategorii za významný vědecký objev byli oceněni tři vědci. Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, jeden ze zakladatelů antiferomagnetické spinotroniky, zjistil, že u antiferomagnetů, tedy látek se zvláštním chováním při průchodu elektrického proudu, je zápis dat až tisíckrát rychlejší než u běžných paměťových médií.

Petr Pyšek převzal 3. prosince 2018 v Praze cenu Nadačního fondu Neuron za významný vědecký objev v oboru biologie. Petr Pyšek z Botanického ústavu Akademie věd ČR, který se minulý týden objevil v žebříčku nejcitovanějších světových vědců Highly Cited Researchers společnosti Clarivate Analytics, studuje vliv migrace rostlin a živočichů na životní prostředí i další faktory. Založil databázi českých invazních rostlin a později se podílel také na světové databázi.

Tomáš Mikolov převzal 3. prosince 2018 v Praze cenu Nadačního fondu Neuron pro mladé nadějné vědce v oboru medicína. Tomáš Mikolov z oddělení výzkumu umělé inteligence ve společnosti Facebook získal cenu za tzv. word2vec model, který dokáže převést slova do vektorového prostředí, což přispělo ke zlepšení počítačového rozpoznávání řeči či automatických překladů.

Šest laureátů pak získalo cenu pro mladé nadějné vědce. Jsou jimi matematik Benjamin Vejnar, biolog Filip Kolář, David Košař z oblasti společenských věd, fyzik Lukáš Slodička, chemička Hana Macíčková Cahová a Marek Mráz z Masarykovy univerzity v Brně a ze Středoevropského technologického institutu (CEITEC), jehož výzkum se zaměřuje na těžkou formu leukémie a který je jedním ze sedmi Čechů, který letos obdržel prestižní grant Evropské výzkumné rady (ERC).

Nadační fond Neuron založil v roce 2010 Karel Janeček a jeho cílem je zvyšovat prestiž vědců. Za dobu fungování ocenil 77 vědců částkou 60 milionů korun. Veřejnost se bude moci osobně s letošními laureáty seznámit na debatě v úterý od 18:00 v centru Opero.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 22. října 2019

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď