Fond kinematografie rozdělil mezi 8 nových filmů 66 milionů korun

foto Filmový štáb režiséra Roberta Sedláčka natáčel 3. září na Pernštýnském náměstí v Pardubicích scény zachycující 21. srpen 1968 očima Jana Palacha. Sedláčkův celovečerní hraný film Jan Palach bude mít premiéru příští rok, a to přesně v den, kdy od vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa uplyne půl století.

Praha - Státní fond kinematografie rozdělil mezi osm českých hraných filmů dohromady 66 milionů korun. Nejvíc - 13,5 milionu korun - dostane snímek Kryštof režiséra Zdeňka Jiráského o osudu mladíka po únoru 1948. Státní dotace putuje i tvůrcům filmu o Janu Palachovi, který dostal nejvyšší hodnocení od rady fondu. Mezi podpořenými filmy je také adaptace románu Jaroslava Rudiše Národní třída, celovečerní film Prezident Blaník o lobbistovi navazující na populární internetový seriál, sci-fi Bod obnovy nebo černá komedie Benzína Dehtov režiséra Vladimíra Michálka. ČTK dnes o rozhodnutí rady fondu informovala Eva Pjajčíková ze Státního fondu kinematografie.

Nejvyšší hodnocení získal projekt Národní třída, charakterizovaný jako "příběh rváče Vandama a dalších postav z prostředí sídlištních nonstopů". Scénář napsal podle vlastní knihy spisovatel Jaroslav Rudiš spolu s režisérem Štěpánem Altrichterem, pro kterého je Národní třída druhým celovečerním filmem. Altrichterovým debutem bylo oceňované drama Schmitke, které stejně jako jeho nový film vzniklo v česko-německé koprodukci. Celkový rozpočet projektu Národní třída je přes 28 milionů, z fondu kinematografie dostane devět.

Snímek Kryštof, k němuž napsal scénář Kristian Suda, vypráví o dospívajícím chlapci, který se po únorovém puči v roce 1948 stal mnichem a přes Šumavu se pokoušel prchnout z Československa. Dalším historickým snímkem je Jan Palach, film mapující posledních několik měsíců života hlavního protagonisty. Film vzniká k 50. výročí Palachova úmrtí, který se na protest proti letargii společnosti po srpnové okupaci v lednu 1969 upálil. Podle scénáře Evy Kantůrkové jej režíruje Robert Sedláček.

Státní dotaci dostane rovněž snímek Mars, natáčený na simulované kosmické základně na poušti v Utahu, který vypráví o kolonizaci vesmíru. Mezi podpořenými filmy je i "minimalistický observační film o vraždě bez příčiny" Lesní vrah, který podle scénáře Zdeňka Holého natáčí Radim Špaček.

Do výzvy se kromě přihlásilo ještě dalších 17 projektů, které podporu nezískaly. "Tentokrát se sešly velmi vyrovnané a kvalitní scénáře, mezi kterými bylo těžké se rozhodovat," uvedl předseda rady fondu Přemysl Martinek.

Rada v letošním roce podpořila výrobu celkem 16 celovečerních hraných filmů s většinou českou účastí, mezi něž rozdělila 133 milionů korun. Většina z nich získala i podporu ve stadiu vývoje.

Podpořené projekty v pořadí od nejvyššího bodového hodnocení (listopad 2017):

Projekt produkce režie celkový rozpočet (mil. Kč) dotace (mil. Kč)
Národní třída Negativ s.r.o. Štěpán Altrichter 28,27 9
Kryštof Fulfilm s.r.o. Zdeněk Jiráský 55,32 13,5
Lesní vrah Vernes s.r.o. Radim Špaček 27,95 8
Bod obnovy FILM KOLEKTIV s.r.o. Roman Hloz 45,46 8
Jan Palach CINEART TV Prague Robert Sedláček 45, 4 11
Prezident Blaník Negativ s.r.o. Marek Najbrt 18,5 5
Benzína Dehtov OPEN FIELD PICTURES Vladimír Michálek 27,84 10,5
Mars Nyasa Films Production s.r.o. Benjamin Tuček 7,88 1

zdroj: Státní fond kinematografie

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je úterý 20. listopadu 2018

Očekáváme v 3:00 0°C

Celá předpověď