Fond kinematografie podpořil 65 miliony korun devět hraných filmů

foto Diváci v kině, kino, film, filmový festival - ilustrační foto.

Praha - Devět celovečerních hraných filmů, které si rozdělí 65 milionů korun, podpořila Rada Státního fondu kinematografie. Jsou mezi nimi třeba film Davida Ondříčka Zátopek, novinka autora Kober a užovek Jana Prušinovského nebo hudební film s prvky černé komedie autorské dvojice Jarchovský-Trojan. ČTK to sdělil za fond Jiří Vaněk.

Nejlepší hodnocení i nejvyšší dotaci 15 milionů korun získal Zátopek režiséra Ondříčka a scénáristky Alice Nellis. "Nesází jen na popularitu hlavní postavy, ale snaží se zachytit osudové společenské a politické peripetie, které se odrážejí v osobnosti sportovní ikony," uvedl fond.

Druhé nejvyšší hodnocení a dotaci sedm milionů korun získal projekt Chyby. Minimalistický, sociálně zaměřený film, který Jan Prušinovský pojal jako "romanci o velkém poklesku a ještě větší lásce". Shodnou dotaci deset milionů korun přidělila rada třem projektům. Do syrových kulis Varnsdorfu 90. let a subkultury hudebního stylu rockabilly diváky zavede hudební film režiséra a producenta Ondřeje Trojana a scénáristy Petra Jarchovského. Film nazvaný Bourák vychází z vlastních životních zkušeností tvůrců.

Druhý projekt, Hadí plyn, o symbolické cestě do nitra temných sil a hledání vlastní identity, nabídne po divadelní adaptaci režisér David Jařab i jako film. Inspiroval se slavným románem Josepha Conrada V srdci temnoty, který byl i předlohou filmu Francise Forda Coppoly Apokalypsa.

Třetí projekt mapuje životní osudy jedné z nejznámějších osobností období pražského jara. Tvůrce Ivan Fíla se ve filmu Princip Kriegel aneb Muž, který stál v cestě zabývá nejen otázkami osobní odvahy jednotlivce a morálky, ale ukazuje také paradoxy složitého historického období.

Iva Janžurová bude mít hlavní roli v dramatu s prvky komedie Teroristka režiséra, scénáristy a bývalého novináře Radka Bajgara. Rada podpořila dvěma miliony korun snahu o reflexi současné společnosti v příběhu důchodkyně, která se odvážně postavila zlu. Podporu ve výši osm milionů korun radní dali filmu Pavla Göbla Tichý společník, který bude diváky do kin lákat na poetiku Valašska.

Rada posuzovala 27 projektů od 26 producentů. Mezi žádostmi byla podle fondu řada dalších kvalitně připravených, například pohádka Dlouhý, Široký a Bystrozraký Jiřího Stracha nebo Prokopat se ven Marthy Pohla. "Projekty překročily bodovou hranici nutnou pro udělení podpory, s ohledem na omezenou alokaci v této výzvě je však nebylo možné nyní podpořit," uvedl fond. Uvádí, že se řídí principem raději podpořit větší sumou méně projektů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pondělí 18. března 2019

Očekáváme v 23:00 3°C

Celá předpověď