FOK zahrál v Bubnech u příležitosti zahájení stavby památníku

foto Koncertní provedení prvního československého oscarového filmu Obchod na korze v podání Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK zahájilo 7. září 2018 novou éru existence nádraží Praha-Bubny. V nevyužívaném nádraží začne vznikat památník připomínající památku Židů, kteří zde v době protektorátu čekali na transport do koncentračního tábora.

Praha - Koncertní provedení prvního československého oscarového filmu Obchod na korze v podání Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK zahájilo novou éru existence nádraží Praha-Bubny. V nevyužívaném nádraží začne vznikat památník připomínající Židy, kteří zde v době protektorátu čekali na transport do koncentračního tábora. Obecně prospěšná společnost Památník Šoa Praha se o vybudování památníku snaží od roku 2013. Městský Institut plánování a rozvoje (IPR) také připravuje studii využití okolního brownfieldu.

"Letošní rok je zlomový hlavně proto, že do revitalizace železniční stanice vstupuje Magistrát hlavního města Prahy s již schválenou investiční podporou. Konečně se tedy povede zahájit reálnou přestavbu nádraží budovy na památník. Naplánována je na dva roky od započetí stavby, do níž se má nyní pustit hlavní město Praha," uvedl ředitel společnosti Pavel Štingl.

Podle mluvčího pražského magistrátu Víta Hofmana by měl být v letošním roce položen základní kámen a zahájeny první práce. "Bude však nutné dokončit další dokumenty potřebné ke stavbě," řekl v druhé polovině srpna ČTK.

Projekt přestavby má výjimku ze stavební uzávěry, která platí pro celé území brownfieldu Bubny-Zátory. Nádražní objekt se má podle představ spolku stát platformou se stálou expozicí, výukovými programy, sezonními výstavami a prostorem pro setkávání.

V místě budou během podzimu pokračovat akce pro veřejnost, konané ve znamení rozloučení s původní podobou železniční stanice a zahájení její proměny. Podzimní program nabídne několik divadelních představení, vyvrcholí tradičně 16. října veřejným happeningem Bubnování pro Bubny, který už čtvrtým rokem připomene výročí prvního židovského transportu vypraveného z Prahy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je sobota 17. srpna 2019

Očekáváme v 23:00 20°C

Celá předpověď