FOK s hosty připomněl 30. výročí sametové revoluce

foto Koncert Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK s dirigentem Janem Kučerou v rámci oslav 30. výročí sametové revoluce se konal 28. srpna 2019 ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Praha - Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK dnes koncertem ve Valdštejnské zahradě připomněl 30. výročí sametové revoluce. Orchestr pod vedením dirigenta a aranžéra Jana Kučery přivítal hosty, kterými byli Jaroslav Hutka, Aneta Langerová, Michael Kocáb a skupina Spirituál kvintet. Koncert s názvem Sametové hlasy sledovaly stovky lidí včetně rodin s dětmi, které v teplém počasí obsadily všechny lavičky a okolní trávníky.

Fotogalerie

Tradiční předehru ke své nové sezóně orchestr FOK zahájil Slovanskými tanci č. 1 a č. 10 od Antonína Dvořáka. "Jedná se o první skladby, které FOK zahrál ve svobodném Československu po svém návratu z turné v Japonsku v roce 1989," uvedl Kučera.

Jako první z hostů vystoupil písničkář Hutka, který za doprovodu FOK zazpíval novější skladbu Listopad a dvě slavné písně Havlíčku Havle a Náměšť, které si část publika zazpívala s ním. Michael Kocáb v krátkém projevu zase prohlásil, že v listopadu 1989 si "občané svoji svobodu vybojovali sami bez cizích velmocí". Poté zazpíval písně Sebastián a S cizí ženou. Langerová do svého bloku písní zařadila i skladbu Karla Kryla Salome. Na závěr vystoupil Spirituál kvintet, který odehraje v dubnu příštího roku, kdy oslaví 60 let od svého vzniku, poslední koncerty a ukončí svoji činnost. Kapela, která v listopadu 1989 zpívala z balkonu pražského Melantrichu, zahrála své proslulé písně Až se k nám právo vrátí nebo Jednou budem dál.

Nejbližší velkou akcí připomínající v Praze sametovou revoluci bude 12. září koncert Opery Národního divadla s dirigentem Jaroslavem Kyzlinkem. Organizace Post Bellum připravila u příležitosti 101 let od vzniku Československé republiky a 30. výročí sametové revoluce koncert pro projekt Paměť národa. Uskuteční se 28. října ve Fóru Karlín a jeho organizátoři chtějí připomenout Koncert pro všechny slušný lidi z prosince 1989. Marta Kubišová, která před dvěma lety 1. listopadu v den svých 75. narozenin ukončila pěveckou kariéru, vystoupí výjimečně 16. listopadu na akci v pražské Lucerně. V programu dále zazpívají Jan Křížek nebo Vojtěch Dyk. Koncert je také věnován památce Václava Havla. Na 16. listopad chystá koncert i Česká filharmonie, na kterém v Rudolfinu budou účinkovat členové a absolventi Orchestrální akademie. Uskuteční se za účasti bývalého prezidenta Spolkové republiky Německo Joachima Gaucka, který pronese projev při příležitosti 30. výročí událostí, které vedly na podzim 1989 k pádu totalit ve střední a východní Evropě.

Pražští symfonikové zahájí novou sezonu 18. a 19. září v Obecním domě koncertem s houslistou Pinchasem Zukermanem a jeho ženou, violoncellistkou Amandou Forsythovou. Každý ze sólistů provede dílo Antonína Dvořáka a pak zahrají společně Brahmsův Dvojkoncert pro housle a violoncello a moll. Ve druhé polovině zazní Pátá symfonie Jeana Sibelia.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 8. července 2020

Očekáváme v 3:00 14°C

Celá předpověď