FN Ostrava vyléčila 14 dětí s onemocněním souvisejícím s covidem

foto Ilustrační foto - Oddělení anesteziologie a resuscitace (ARO) Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze, kde se starají o pacienty s covidem-19. Snímek z 2. prosince 2020.

Ostrava - Klinika dětského lékařství Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) dosud vyléčila 14 dětských pacientů s PIMS-TS - vzácným, ale závažným onemocněním dětí souvisejícím s covidem-19. Z léčených dětí tři potřebovaly umělou plicní ventilaci. Všichni dětští pacienti už byli propuštěni do domácího léčení a zdravotníci je budou dlouhodobě sledovat v ambulancích kliniky. Novináře o tom dnes informovala mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

Závažné imunitně podmíněné onemocnění dětí navázané na infekci covid-19 poprvé popsali loni v dubnu lékaři ve Velké Británii. Podle mluvčí z dosud hospitalizovaných dětí měla zřejmě nejtěžší průběh třináctiletá dívka. Klinika ji loni v prosinci přijala v kritickém stavu a lékaři dívku museli uvést do umělého spánku. "Dcera měla vysoké horečky, selhávaly jí životně důležité orgány. Lékaři diagnostikovali PIMS-TS. Vůbec jsme netušili, že v minulosti prodělala covid-19. Až doteď byla úplně zdravá, závodně se věnuje aerobiku," uvedli rodiče dívky, která nakonec v nemocnici byla hospitalizována 47 dní a ještě ji čeká dlouhodobá rehabilitace.

Onemocnění PIMS-TS se může projevit několik týdnů po koronavirové infekci, i bezpříznakové. Mezi časté příznaky patří bolesti břicha, vysoké horečky, zvracení, průjem, vyrážka, záněty sliznic, bolesti hlavy, letargie, zmatenost, respirační potíže, bolesti v krku, otoky končetin či zvětšení lymfatických uzlin.

Přibližně u poloviny nemocných se rozvíjí šokový stav. "Léčba tohoto onemocnění spočívá v podání antibiotik do vyloučení bakteriální infekce, v podání imunoglobulinů a kortikoidů, ve vážném stavu je indikovaná i biologická terapie. Toto onemocnění nebylo před pandemií známé," uvedl primář Oddělení pediatrické resuscitační a intenzivní péče Kliniky dětského lékařství Tomáš Zaoral. Podle něj u dětí často může nastat srdeční selhání, může se také zhoršit funkce plic, ledvin a jater.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je úterý 13. dubna 2021

Očekáváme v 13:00 7°C

Celá předpověď