Flynn se přiznal, že lhal FBI o svých stycích s Rusy

foto Bývalý bezpečnostní poradce prezidenta Donalda Trumpa Michael Flynn odchází od soudu ve Washingtonu.

Washington - Bývalý bezpečnostní poradce prezidenta Donalda Trumpa Michael Flynn se přiznal, že vyšetřovatelům podával lživé informace o svých stycích s bývalým ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem. Zdroje z amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) to dnes sdělili novinářům po Flynnově výslechu. Podle ABC News měl Flynn vypovědět, že kontakty s Rusy ho pověřil sám Trump v době, kdy byl prezidentským kandidátem.

Informaci ABC News o Trumpových pokynech vyšetřovatelé FBI zřejmě přímo nepotvrdili. Oznámili ale podle agentury Reuters, že o své konverzaci s Kisljakem Flynn hovořil s "předním činitelem" Trumpova týmu, který připravoval přechod nového prezidenta do Bílého domu. Podle AP to byl on, kdo Flynna k debatám s Kisljakem vyzval. Rozhovor se uskutečnil loni v prosinci v Trumpově floridském letovisku Mar-a-Lago. Jméno "předního činitele" FBI novinářům neprozradila.

Flynn údajně při výslechu slíbil "plnou spolupráci" se zvláštním vyšetřovatelem FBI Robertem Muellerem, který se snaží zmapovat údajné vměšování Ruska do loňských amerických prezidentských voleb.

Bílý dům na Flynnova prohlášení okamžitě reagoval. Právní expert prezidentské kanceláře Ty Cobb řekl, že "Flynnova lživá prohlášení jsou odrazem těch lživých prohlášení, která adresoval činitelům Bílého domu" a která vedla k jeho brzkému vyhazovu z funkce bezpečnostního poradce. Nic z toho, co dnes Flynn řekl, se prý netýká nikoho z nynějšího osazenstva Bílého domu.

Rozsudek nad Flynnem by podle FBI mohl padnout během tří měsíců. Podle amerického trestního zákoníku je pro zločin lhaní úřadům trestní sazba vězení do pěti let nebo pokuta, případně obojí.

Iniciátor kontaktu Flynna s Rusy zůstává zahalen tajemstvím

Americká média spekulují o tajemné osobě, která bývalému bezpečnostnímu poradci Bílého domu Michaelu Flynnovi dala loni pokyn ke kontaktu s ruským velvyslancem. Podle televize ABC News je tím mužem sám Donald Trump, v protokolech o dnešním Flynnově výslechu v FBI je uveden "vysoce postavený činitel" Trumpova týmu.

Rozhovor Flynna s neznámou osobou se uskutečnil loni v prosinci v Trumpově letovisku Mar-a-Lago ve floridském Palm Beach. Podle amerického zpravodajského serveru The Hill byly předmětem rozhovoru sankce, které loni bývalý prezident Barack Obama vyhlásil proti Rusku. Flynn měl podle instrukcí velvyslanci Sergeji Kisljakovi říct, že Trumpův štáb si nepřeje, aby Rusko v reakci na sankce dál zvyšovalo napětí ve vztazích s USA.

Flynn hovořil s Kisljakem 29. prosince a o výsledku "vysoce postaveného činitele" podrobně informoval, uvádí The Hill. Ruský velvyslanec prý potvrdil, že reakce Moskvy na sankce vyhlášené Obamou bude zdrženlivá. Při lednovém výslechu v FBI Flynn tvrdil, že si nic z rozhovoru nepamatuje a debatu o sankcích popřel.

Flynn se podle protokolu FBI s Kisljakem spojil už 22. prosince, aby s ním promluvil o blížícím se hlasování v Radě bezpečnosti OSN o izraelských osadách na okupovaných územích. K tomuto kontaktu s ruským velvyslancem podle televize NBC News vyzval Flynna Trumpův zeť Jared Kushner.

Zpráva televize ABC News o tom, že tajemnou osobou je prezident, se odvolává na tvrzení nejmenovaného Flynnova důvěrníka. Agentura Reuters napsala, že pokud by Trump pověřil Flynna kontakty s Rusy před uvedením do funkce, o zločin by nešlo. Pokud by se ale prokázalo, že Trump vyzval Flynna, aby o kontaktech s Rusy zalhal, pak by to zločin byl.

Zda by mohl být v takovém případě Trump obžalován, se právní experti neshodují, píše Reuters. Většina z nich je přesvědčena, že jediným trestem pro prezidenta za spáchání trestného činu je ústavní žaloba, nebo-li impeachment. Nejde přitom o akt právní, ale politický.

O tom, že prezident spáchal trestný čin, může rozhodnout Kongres nadpoloviční většinou hlasů ve Sněmovně reprezentantů a dvěma třetinami hlasů v Senátu. Jak bude Kongres takový čin definovat, nezáleží přitom na trestním zákoníku, ale na vůli poslanců.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 14. listopadu 2018

Očekáváme v 13:00 11°C

Celá předpověď