Florbalistky zdolaly Polsko 11:4, v semifinále narazí na Švýcarky

foto Mistrovství světa florbalistek - čtvrtfinále: ČR - Polsko, 13. prosince 2019 v Neuchatelu. Zleva Magdalena Mareková z Polska a Hana Koníčková z ČR

Neuchatel (Švýcarsko) - České florbalistky vyhrály ve čtvrtfinále mistrovství světa v Neuchatelu nad Polskem 11:4 a v sobotu budou hrát od 17:45 o finále s domácím Švýcarskem. Třemi góly se na postupu podílela Martina Řepková, která den před 24. narozeninami oslavila první hattrick na světovém šampionátu.

"Jsem za to hrozně moc ráda. Vůbec by to nevadilo ani zítra, každopádně se těším. Jsem ráda i za to, že jsme se prosadily celá pětka, protože doteď se nám to tolik nevedlo. Je super, že jsme se takhle naladily na zítřejší zápas," řekla Řepková.

Před utkáním byla oceněna brankářka Jana Christianová, která jako pátá česká hráčka dosáhla na hranici 100 zápasů v národním týmu po Denise Billé (121), Haně Koníčkové (116), Tereze Urbánkové (114) a Elišce Krupnové (102). Utkání strávila při nasazení Nikoly Příleské na lavičce, přesto se jí start započítává. V brance ze 100 utkání nastoupila do 55 z nich.

Polky prohrály s českým týmem i všech sedm předchozích vzájemných duelů s celkovým skóre 13:57 a ve čtvrtfinále MS mu podlehly počtvrté v řadě. Po 148 sekundách se sice dostaly do vedení, když po rychlém protiútoku otevřela skóre Zagórská, ale mezi pátou a 12. minutou favorit otočil stav na 4:1.

Nejdříve využila přesilovou hru Urbánková, přihrávku Koníčkové usměrnila za Bernackou Mlejnková a skórovaly také kapitánka Krupnová a Plášková. Polky se dostaly zpět na kontakt díky gólům Rogalaové a Justyny Krzywakové. Po 42 vteřinách druhého dějství se ale trefila od půlky hřiště Jiránková a Češky postupně navyšovaly skóre.

"Na začátku možná byla trochu nervozita, protože začalo play off a trochu to na nás dolehlo. Neplnily jsme úplně, co jsme si řekly, ale do dalších třetin jsme to zlepšily a už to bylo dobré," prohlásila útočnice Magdaléna Plášková.

O další tři branky se postarala Řepková, která stihla hattrick během sedmi minut a 19 sekund. Všechny tři góly dala pohotovými pokusy z voleje a postupně mohla děkovat za přihrávky Bočanové, Kubečkové a Pláškové, která předtím ještě v 31. minutě trefila tyč.

Po 79 sekundách závěrečné části se podruhé v utkání prosadila Justyna Krzywaková, vzápětí se ale zapsala do střelecké listiny i další členka české elitní útočné formace Ratajová.

Dvouciferný výsledek zařídila v 53. minutě Kapcová, která už překonala Mlynarczykovou, jež vystřídala Bernackou. Skóre ještě dovršila Mlejnková, která po pětigólovém představení v úterý proti Slovensku skórovala posedmé na turnaji.

Český tým nastřílel na letošním MS už 46 gólů a překonal své dosavadní maximum z roku 2015 z Tampere, kde dal 41 branek. "Start byl těžký, první třetina byla dost vyrovnaná, tam se zápas mohl zlomit na jakoukoliv stranu. Polky odehrály výborný zápas, klobouk dolů před námi všemi, že jsme to zvládly ustát a dovést do vítězného konce," uvedla útočnice Natálie Martináková.

Švédsky deklasovaly ve čtvrtfinále MS Německo 26:2

Florbalistky Švédska rozdrtily ve čtvrtfinále mistrovství světa v Neuchatelu Německo 26:2 a v sobotu budou vítězky minulých šesti světových šampionátů hrát od 14:30 o finále s Finskem. Švédky si připsaly 36. výhru na MS za sebou a postaraly se o rekordní výsledek turnaje. Překonaly sobotní výhru nad Slovenskem 23:1.

Šesti góly se na kanonádě podílela Sofia Joelssonová, která se s 12 brankami dostala do čela tabulky střelkyň o jednu před Finku Oonu Kauppiovou. Devět bodů za tři góly a šest asistencí si připsala kapitánka Anna Wijková a vede s 22 body produktivitu turnaje.

S 18 asistencemi překonala rekord krajanky Emelie Lindströmové, která nasbírala 16 nahrávek na mistrovství světa v roce 2011. Tu na letošním turnaji předčila i v historickém pořadí produktivity. Nyní už má Wijková na kontě 86 bodů (23+63) z 34 utkání. Lindströmová nasbírala 73 bodů ve 24 zápasech.

Řepková má první hattrick, k narozeninám chce finále

Čtyřiadvacáté narozeniny oslaví v sobotu na mistrovství světa v Neuchatelu česká florbalová útočnice Martina Řepková a v den semifinálového souboje se Švýcarskem má o ideálním dárku jasno. Výběr trenéra Saschy Rhynera bude proti domácímu týmu útočit na druhou medaili po bronzu ze St. Gallenu z roku 2011 a opora Chodova na premiérový cenný kov.

"Vyhrané semifinále by byl samozřejmě nejlepší dárek," řekla novinářům Řepková. První si dala dnes v podobě premiérového hattricku na mistrovství světa ve čtvrtfinále při výhře 11:4 nad Polskem. "Jsem za to hrozně moc ráda. Vůbec by to nevadilo ani zítra, každopádně se těším. Jsem ráda i za to, že jsme se prosadily celá pětka, protože doteď se nám to tolik nevedlo. Je super, že jsme se takhle naladily na zítřejší zápas," řekla Řepková.

Švýcarkám mají Češky co oplácet. Od doby, co je před osmi lety doma v St. Gallenu v duelu o třetí místo zdolaly 3:2, s nimi třikrát za sebou zápas o bronz prohrály. V posledních dvou případech u toho byla i Řepková.

"Je to nejlepší možný scénář. Bude to strašně těžký zápas, ale Švýcarky hrají doma, přijde mi, že ta atmosféra pro ně bude svazující místo důvěry a sebevědomí. I když Švýcarky jsou podle mě lehce silnější než Finky, ale stejně musíte porazit všechny," uvedla Řepková, která si do semifinále Švýcarky přála, přestože jí osobně sedí spíše finský styl.

Ví, že Švýcarsko věnovalo před domácím šampionátem z elitní světové čtyřky nejvíce prostředků i času na přípravu. "Nechtějí vyhořet. Ví ale, že poslední zápasy s námi prohrály na nájezdy. My umíme hrát na to, když proti nám jde celá hala. Ženský sport tyhle věci možná víc svazují než motivují," řekla k domácímu prostředí Švýcarek Řepková.

Aktuálně nejproduktivnější hráčka extraligy patří k oporám reprezentace i přesto, že s florbalem začala až ve 14 letech. "Já dělala všechno možné. Hodně atletiku, odtud mám rychlé běhání. Pak také volejbal. Byla jsem docela všestranná a nebyla se schopná zaměřit na jeden konkrétní sport. Taková rozlítaná. Pak mi ve škole úplně náhodou řekli, jestli bych nechtěla vyzkoušet florbal, a ten měl chytil. Zkrotit balónek pro mě bylo ze začátku docela náročné," popsala Řepková začátky v Novém Strašecí, kam se chce jednou vrátit.

"Občas se snažím tam zajít a něco dětem ukázat, protože vím, že i při našich začátcích se tomu věnovali třeba kluci, kteří znali jen fotbal a hokej. Za setkání s malými holčičkami jsme vždycky ráda a nejen já, protože znají i další dívky z Chodova. Pro ně je svátek někoho takového vidět zblízka a pro nás o to větší radost," řekla Řepková.

"Jedna holčička za mnou přišla, abych se jí podepsala lihovkou na úplně nový batoh. Vysvětlovala jsem jí, že při praní by to mohlo udělat neplechu, ale ona že ne a že už ho nikdy prát nebude. Tohle potěší a věřím, že holky budou pokračovat a třeba v pubertě neskončí," dodala Řepková.

Studuje pedagogickou fakultu v Plzni a po této sezoně a dokončení školy se chystá poprvé do zahraničí. "Moje kroky se hodně naklánějí k Malmö, kde působí moje spoluhráčka z reprezentace Tereza Urbánková. Žije tam s přítelem, s lecčím mi mohou pomoci, navíc se mi líbí město, s reprezentací jsme tam párkrát byli. Mají dobrý tým, vedou ho úžasní lidé, takže bych vybrala zřejmě tenhle klub," dodala Řepková.

Výsledky mistrovství světa florbalistek

Čtvrtfinále:

ČR - Polsko 11:4 (4:3, 4:0, 3:1)

Branky: 6. Urbánková (Krupnová), 6. Mlejnková (Koníčková), 10. Krupnová (Urbánková), 12. Plášková (A. Bočanová), 21. Jiráková (Beránková), 26. Řepková (A. Bočanová), 29. Řepková (Kubečková), 33. Řepková (Plášková), 43. Ratajová (Urbánková), 53. Kapcová (Martináková), 57. Mlejnková (Martináková) - 3. Zagórská (Buczeková), 13. Rogalaová, 16. J. Krzywaková (Z. Krzywaková), 42. J. Krzywaková (Z. Krzywaková). Rozhodčí: Linová, Teová (obě Singapur). Vyloučení: 0:1. Využití: 1:0. Diváci: 740.

Sestava ČR: Příleská - Jiráková, Beránková, Kotzurová, Kubečková, Paloncyová, Koníčková, Šupáková - Urbánková, Krupnová, Ratajová - A. Bočanová, Plášková, Řepková - Hanzlíková, Martináková, Mlejnková - Kapcová. Trenéři: Sascha Rhyner a Jakub Robenek. 

Švédsko - Německo 26:2 (8:1, 11:0, 7:1)

Branky: 12., 14., 31., 33., 40. a 50. Joelssonová, 4., 28. a 32. Steenová, 10., 35. a 60. Bobergová, 29., 32. a 44. Wijková, 17. a 40. Tschöpová, 19. a 24. Wibronová, 55. a 58. Delgadová Johanssonová, 2. Rydfjällová, 11. Granstedtová, 22. Rasmussenová, 43. Hultgrenová, 57. Sundbergová - 19. Kürthová, 45. Bepplerová-Altová. 

O 9. místo: Dánsko - Norsko 2:3 (1:0, 0:1, 1:2).  

O 11. místo: Singapur - Austrálie 1:3 (1:2, 0:0, 0:1). 

Další program play off:

Sobota 14. prosince:

10:00 o 5.-8. místo: Německo - Slovensko,

11:30 o 5.-8. místo: Lotyšsko - Polsko,

14:30 semifinále: Švédsko - Finsko,

17:45 semifinále: Švýcarsko - ČR. 

Neděle 15. prosince:

10:00 o 7. místo,

10:30 o 5. místo,

13:30 o 3. místo,

16:30 finále.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je středa 23. září 2020

Očekáváme v 13:00 22°C

Celá předpověď