Firmy pořádající veletrhy a koncerty prý na hraně kolapsu

foto Nové kulturní a kongresové centrum O2 universum v Praze na snímku z 23. září 2019. Multifunkční komplex navazuje na O2 arenu, kterou vlastní a provozuje společnost Bestsport. Centrum nabízí dvě desítky sálů různých velikostí s kapacitou 10.000 návštěvníků, bude využíváno mimo jiné pro pořádání koncertů či sportovních utkání.

Brno - Veletrhy Brno platí měsíčně zhruba deset milionů korun pouze za udržovací provoz areálu. Firmu Bestsport stojí údržba O2 Arény a haly O2 Universum v Praze desítky milionů měsíčně a vysoké náklady mají i další vlastníci infrastruktury pro pořádání veletrhů, kongresů či koncertů. Byznys kvůli covidu-19 zastavili v březnu a dosud nemají od vlády a epidemiologů jasnou informaci, kdy budou moci znovu podnikat. Neformální aliance těchto podnikatelů chce proto připravit podklady a jednat s vládou. Svoji situaci označují zoufalou a na hraně kolapsu, uvedli v tiskové zprávě.

Kvůli nejasným vyhlídkám Veletrhy Brno zrušily největší středoevropský veletrh plánovaný na říjen, a to Mezinárodní strojírenský veletrh. Zrušena byla také zemědělská výstava v Českých Budějovicích Země živitelka a přeloženy či zrušeny byly koncerty světových hudebních hvězd. "Stále nevidíme světélko na konci tunelu a bez něho nemůžeme připravovat žádné velké akce ani v příštím roce, neboť se jedná o časově, logisticky a nákladově o velmi náročné akce, které nelze řešit bez perspektivy konání," uvedl Robert Porkert z agentury Live Nation. Některé akce se chystají měsíce, někdy i rok a více dopředu. Rušit se musejí i menší koncerty, které se uskutečnit mohly, ale podle organizátorů vznikla ve společnosti atmosféra strachu a není o ně zájem.

Situace podnikatelů v oboru devastuje i obory a firmy na něj navázané. Jedná se jak o velké hotely, kterým chybí kongresoví hosté, tak o malé firmy, které se podílejí na přípravě akcí. Některé činnost ukončily.

"Jedná se o velmi úzce zaměřené technické profese, bez kterých akce při současné sofistikované technice nelze zabezpečit," uvedl Jan Kubinec z České eventové asociace. Všichni také začali snižovat stavy zaměstnanců, například Veletrhy Brno už propustily několik desítek pracovníků.

Nenajde-li se rychle řešení, jak tento segment ekonomiky obnovit, hrozí mu kolaps. Podle šéfů firem je jedinou možností nastavit jasná a přísná pravidla a za nich akce pořádat. Dlouhodobě poukazují na to, že bez zásadních omezení jsou otevřená nákupní centra, kde se denně pohybují tisíce až desetitisíce lidí, oni přitom podnikat nemohou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je sobota 23. ledna 2021

Očekáváme v 5:00 4°C

Celá předpověď