Firmy chystají využití autonomních dronů pro bezpečnostní složky

foto Dron - ilustrační foto.

Praha - Česko-polské konsorcium firem v čele se společností BizGarden připravuje projekt na využití autonomních dronů pro detekci a monitorování chemických, biologických či jaderných hrozeb a také částečnou obranu proti nim. Systém by primárně měly používat bezpečnostní složky. Konsorcium uzavřelo k projektu smlouvu s Evropskou kosmickou agenturou. Informovala o tom dnes společnost BizGarden. Projekt chce konsorcium zrealizovat během letošního a příštího roku.

Drony budou využívat signál z družic. Fungovat by přitom měly plně autonomně, po nastavení parametrů provozu tak do jejich činnosti už nebude zasahovat obsluha. Typickými případy jejich využití by mohly být zásahy například při požárech průmyslových zařízení, rozsáhlých haváriích nebo pro odchyt nepřátelských dronů nesoucích potenciálně nebezpečný náklad jako výbušniny nebo nebezpečné látky. Konsorcium tyto případy vybrala také pro demonstraci svého projektu.

Vývojáři nyní budou řešit hlavně technické otázky, například plně autonomní start a přistání dronu, bezpečnost jeho letu tak, aby nebyly ohroženy zasahující jednotky ani bezpečný letový provoz nad oblastí. Zabývat se budou také sběrem a přenosem dat, jejich zobrazením a vyhodnocením pro zasahující týmy v reálném čase. Na vývoji systému konsorcium spolupracuje s hasičskými sbory, armádou a dalšími bezpečnostními složkami, pro které budou systém určené.

Samotný vývoj bude podle poradce firmy BizGarden Luďka Kühra stát kolem 30 milionů korun. Na vývoj přispěje i Evropská kosmická agentura, a to téměř půl milionem eur (zhruba 13 milionů korun). V budoucnu by se ovšem mohl projekt ještě dále rozšířit. Cenu systému pro zákazníky je však podle něj nyní složité odhadnout. "Pracujeme s řadou scénářů, které vyžadují rozdílné vystrojení zasahujícího dronu čidly, měřící technikou nebo aktivním obranným vybavením," vysvětlil Kühr. Jednotlivé obchodní modely a cenová provedení prověří i připravované demonstrace projektů. Využití autonomních dronů v oblasti bezpečnosti bude podle tvůrců primárním cílem v jejich dalším rozvoji.

Vedle BizGarden jsou součástí konsorcia české technologické firmy Gina Software a Fly4Future a státní Vojenské výzkumné ústavy v Brně a Praze. Polským partnerem konsorcia je technologická společnost Cervi Robotics.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 24. ledna 2022

Očekáváme v 9:00 3°C

Celá předpověď