Firmy budou moci odložit na říjen úhradu sociálních odvodů

foto Ilustrační foto - Tisková konference předsedy Senátu a zástupců senátorských klubů před schůzí horní komory 9. dubna 2020 v Praze. Zleva tisková tajemnice Kanceláře Senátu Sue Nguyen, předseda klubu ODS Martin Červíček, předseda klubu STAN Petr Holeček, místopředsedkyně klubu KDU-ČSL a nezávislí Šárka Jelínková, předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), místopředseda klubu ČSSD Miroslav Nenutil, místopředseda klubu ANO Jaroslav Větrovský a Václav Láska z Klubu pro liberální demokracii - SENÁTOR 21.

Praha - Firmy budou moci odložit na říjen úhradu sociálních odvodů za květen až červenec. Z dluhu zaplatí pětinu obvyklého penále za podmínky, že odvedou pojistné, které musí hradit jejich zaměstnanci. Předpokládá to vládní návrh zákona o snížení penále z pojistného na sociální zabezpečení, který dnes schválil Senát v souvislosti s koronavirovou krizí. Předlohu, jež má posílit likviditu zaměstnavatelů, dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Senát podpořil narovnání ztrát obcí a krajů kvůli koronaviru a umožnil delší lhůty pro přípravu rozpočtu na příští rok.

V doprovodném usnesení senátoři požádali kabinet o to, aby co nejrychleji předložil návrh na dočasné snížení sociálních odvodů zaměstnavatelům, které vládní restrikce k omezení šíření nového koronaviru postihly nejvíce. "Dočasné snížení nákladů je jedním z nejúčelnějších způsobů podpory zaměstnavatelům, které může řadu z nich zachránit před krachem," uvedla horní komora. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že návrh na snížení sociálních odvodů se finalizuje a v pondělí by jej měla projednat tripartita i vláda.

Zaměstnavatelé uhradili za pojistném za první čtvrtletí podle důvodové zprávy zhruba 86 miliard korun. "Odložením splatnosti pojistného za tři měsíce lze dočasně posílit likviditu zaměstnavatelů o desítky miliard korun," stojí ve zdůvodnění. Firmy tím podle vládního materiálu získají čas pro vyřízení úvěrů podporovaných nebo garantovaných státem.

Sociální odvody zahrnují nemocenské a důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Z vybraných peněz se platí třeba důchody či mateřská. Zaměstnavatel odvádí z pracovníkova výdělku 24,8 procenta, zaměstnanec pak platí dalších 6,5 procenta.

Sociální odvody za daný měsíc hradí zaměstnavatel do 20. dne následujícího měsíce. Částky za květen až červenec tak bude muset splatit do 20. října. Penále nyní činí 0,05 procenta dlužné sumy za den. Snížené bude představovat 0,01 procenta denně, za čtvrt roku tedy zhruba jedno procento. Firmy nebudou muset podle návrhu hradit penále, které nepřesáhne 1000 korun.

Schválením předlohy už Senát nehlasoval o avizovaném pozměňovacím návrhu Jitky Chalánkové z klubu ODS na úplné odpuštění penále, což v debatě podpořil i Miroslav Adámek (za ANO). Maláčová snížené penále hájila argumentem, že odklad odvodů by neměl být plošný. Měl by být podle ní výhodnou půjčkou pro zaměstnavatele, kteří to potřebují.

Odklad plateb se bude předpokládat automaticky, postačí tedy, když firma peníze za květen do 20. června okresní sociální správě nepošle. Stejné to podle předlohy bude v následujících dvou měsících. Pokud zaměstnavatel dlužnou částku neuhradí do 20. října, správa sociálního zabezpečení mu vyměří běžné penále.

Měsíční přehledy budou muset zaměstnavatelé posílat sociální správě podle předlohy výhradně elektronicky. Odvody už nebude možné platit v hotovosti. Sněmovna elektronizaci rozšířila také o evidenční listy důchodového pojištění, veškeré přílohy k žádosti o dávku nemocenského pojištění a o oznámení o dni nástupu zaměstnance do zaměstnání.

Senát podpořil narovnání ztrát obcí a krajů kvůli koronaviru

Senát dnes v úvodním kole podpořil návrh skupiny senátorů, aby stát dal každému kraji 400 korun na obyvatele a každé obci 1000 korun na hlavu. Peníze mají obcím a krajům vyrovnat propad příjmů kvůli financování pomoci podnikatelům při epidemii koronaviru. Návrh podepsali zástupci všech senátorských klubů. Nyní ho projednají senátní výbory.

Návrh souvisí s takzvaným kompenzačním bonusem, tedy příspěvkem 500 korun denně určeným primárně osobám výdělečně činným, které ekonomicky poškodila epidemie koronaviru. Příspěvek se má rozšířit i na společníky malých společností s ručením omezeným.

"Je to cesta ven z toho návrhu, který by způsobil určité komplikace při vyplácení bonusu. Určitě s tím souhlasíme, nechceme způsobit živnostníkům ani malým firmám žádné komplikace. Apel, který od nás šel, je, aby finance, které si stát od obcí a krajů vzal, aby pokryl živnostníky, nám zase vrátil. Vychází to na čtyři miliardy na kraje a 11,4 miliardy na obce, asi by to v tom propočtu mělo dostačovat," řekl ČTK předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl.

Zákon stanoví, že bonus je vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti. Řada senátorů to ale kritizuje s tím že tento zdroj peněz připravuje obce a kraje o miliardy. Podle zákona o rozpočtovém určení daní jde o sdílené daně, o které se stát dělí s obcemi a kraji. V důsledku toho obce podle senátorů letos přijdou na daňových příjmech o zhruba 11 miliard korun a kraje asi o čtyři miliardy korun.

"Já to hodnotím jako snahu kompenzovat ty propady, které jsou. Protože argumentovat tím, že my jsme hospodařili dobře a stát vyčerpal všechny prostředky, které měl, to se mi tedy nelíbí," řekl úřadující šéf Asociace krajů a hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD) k senátorskému návrhu. Dodal, že jestli se od krajů žádá, aby podpořily podnikatelské aktivity a snažily se rozhýbat ekonomiku ve svých regionech, potřebují k tomu mít peníze.

Senát minulý týden vrátil do Sněmovny novelu zákona, která rozšiřovala okruh příjemců i o společníky malých s.r.o., protože do ní chce vložit právě změnu zdroje peněz. Chce, aby příspěvek šel rovnou ze státního rozpočtu. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to ale odmítla a ani provládní většina ve Sněmovně nejspíš takovou úpravu nepodpoří.

Ministryně zvolený způsob vyplácení peněz minulý týden před senátory hájila mimo jiné tím, že pokud by šlo o dotace, nedostaly by se peníze k lidem možná ani za dva měsíce. V dopise předsedovi Svazu měst a obcí ČR Františku Luklovi ministryně napsala, že díky zavedení příspěvků pro OSVČ a malé firmy bude pokles příjmů obcí a krajů ze sdílených daní menší, než kdyby k zavedení kompenzačního bonusu nedošlo.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 12. května 2021

Očekáváme v 1:00 12°C

Celá předpověď