Firmou roku 2021 je Phonexia, živnostníkem obuvnice Eva Klabalová

foto Slavnostní vyhlášení Firmy roku 2021 a Živnostníka roku 2021 se uskutečnilo 7. prosince 2021 v Praze. Eva Klabalová převzala ocenění Živnostník roku 2021.

Praha - Vítězem soutěže IBM Firma roku 2021 je společnost Phonexia, která se zabývá vývojem technologií pro řečovou analytiku a hlasovou biometrii. Mezi živnostníky v soutěži Moneta Živnostník roku 2021 zvítězila obuvnice Eva Klabalová. Výsledky 16. ročníku soutěže, jejímž posláním je podpora malého a středního podnikání v Česku, byly vyhlášené dnes na pražském Žofíně.

Phonexia nabízí technologii, která jako první na světě pro identifikaci mluvčího používá výhradně neuronové sítě s cílem dosáhnout nejvyšší přesnosti a rychlosti. Dokáže podle hlasu rozpoznat identitu mluvčího, jeho pohlaví, mluvený jazyk či přepsat řeč do textu.

Stříbro získala jablonecká společnost EcoGlass, která vyrábí skleněné komponenty pro osvětlovací aplikace pro automobilový průmysl, letištní osvětlení ranvejí, pouliční osvětlení nebo pro solární energetiku. Na třetí příčce se umístila firma Varistar, jejíž služba se snaží skloubit sběr, zpracování a využití dat a informačních technologií v zemědělství.

Slavnostní vyhlášení Firmy roku 2021 a Živnostníka roku 2021 se uskutečnilo 7. prosince 2021 v Praze. Michal Hrabí ze společnosti Phonexia převzal ocenění Firma roku 2021 a Eva Klabalová převzala ocenění Živnostník roku 2021.

Klabalová vyrábí tenisky ze zbytkových a odpadních materiálů. Díky inovativní technologii zpracování je každá teniska barevným unikátem. Na druhé místo se mezi živnostníky dostal Radovan Sochor. Založil catering, který je aktuálně výhradním dodavatelem cateringu FC Viktoria Plzeň a TV Prima, a převzal vedení dvou restaurací, které patří do rodinného franchisingového řetězce. Před třemi lety otevřel pivovar v Nepomuku a rozjel projekt pojízdné prodejny. Třetí Jarmila Podhorná jako první v republice začala vyrábět gemmoterapeutika, což jsou výtažky z pupenů a zárodečných částí rostlin, které organismus zároveň regenerují.

Firmy se hodnotí na základě finančních ukazatelů. Jejich pořadí v jednotlivých krajích určuje odborná porota. Do celorepublikového finále postupuje 14 vítězů krajských kol. Vítěze finálového kola určuje celostátní porota. Ve finálovém kole záleží na tom, jak se účastníci soutěže orientují v konkurenčním prostředí, jak ambiciózní a reálné jsou jejich podnikatelské plány a jak přispívají k rozvoji okolí.

Do krajského finále Živnostníka roku postupuje deset živnostníků z každého kraje. Finalisty krajského kola hodnotí odborná porota. Do celorepublikového finále postupuje 14 vítězů krajských kol. Vítěze finálového kola určuje celostátní porota. Vítězní živnostníci ze všech krajů se před ní osobně prezentují. Vyhlašovatelem soutěže jsou Hospodářské noviny.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 27. září 2022

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď