Firma Polyus má na Sibiři největší naleziště zlata na světě

foto Zlato - zlaté cihly - ilustrační foto.

Moskva - Největší ruský producent zlata, společnost Polyus, zveřejnil nový odhad rezerv ve svém ložisku Suchoj Log na Sibiři, který z něj dělá největší světové naleziště zlata podle prokázaných rezerv. Doposud byl největším nalezištěm projekt KSM firmy Seabridge Gold v Kanadě, uvedla dnes agentura Reuters. Rezervy ložiska Suchoj Log tvoří více než čtvrtinu rezerv zlata v Rusku.

Suchoj Log se nachází v Irkutsku. Objevili ho sovětští geologové v roce 1961 a studován byl v 70. letech. Vláda dlouho uvažovala o prodeji ložiska, učinila tak ale až v roce 2017, kdy práva na rozvoj těžby koupil v aukci Polyus se svým partnerem, firmou Rostec. Minulý měsíc Polyus oznámil, že za 128 milionů USD (2,9 miliardy Kč) koupí od svého partnera jeho 22procentní podíl.

Podle nového odhadu rezervy v nalezišti Suchoj Log dosahují 540 milionů tun rudy, která obsahuje 40 milionů troyských uncí zlata. Průměrný obsah je 2,3 gramu zlata na tunu rudy. Kanadský projekt KSM má odhadované rezervy 38,8 milionu uncí.

Nový projekt také zajišťuje firmě Polyus pozici největšího těžaře zlata podle odhadovaných rezerv, spolu s firmou Newmont.

Polyus už dříve uvedl, že odhaduje náklady na projekt v rozmezí dvou a 2,5 miliardy USD, roční těžba by pak měla činit zhruba 1,6 milionu uncí. Další plány s ložiskem chce firma oznámit do konce letošního roku.

Rozvoj těžby na velkém ložisku je obvykle zdlouhavý a nákladný proces. Nové ložisko by ale mohlo firmě Polyus zvýšit roční těžbu nejméně o 70 procent. Od doby, kdy firma ložisko koupila, ceny zlata vzrostly o 60 procent a v srpnu dosáhly nového rekordu, upozornila agentura Bloomberg.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je čtvrtek 3. prosince 2020

Očekáváme v 23:00 -3°C

Celá předpověď