Firma innogy sníží cenu plynu o pět procent, zlevní i další

foto Zemní plyn, plynový sporák, energie, spotřeba - ilustrační foto.

Praha - Největší dodavatel zemního plynu v Česku, společnost innogy, sníží všem zákazníkům od října jeho cenu o pět procent. Rodina, která zemním plynem vytápí dům a ohřívá vodu, ročně ušetří zhruba 1500 korun. Pro zákazníky, kteří využívají plyn v menším domě nebo větším bytě, to bude znamenat roční úsporu 1000 korun. V malém bytě mohou lidé ušetřit proti loňsku okolo 500 korun, uvedla dnes firma. Zlevňovat plánují i některé další společnosti, například ČEZ oznámil, že u jeho základního produktu klesne cena plynu o 11 procent.

Analytici, které před prázdninami oslovila ČTK, podzimní pokles cen plynu a elektřiny pro domácnosti před topnou sezonou očekávali. Důvodem je pokles cen na velkoobchodních burzách. Kolik přesně peněz lidé ušetří, záleží podle nich na tom, na co všechno danou komoditu používají. Cena plynu na Pražské energetické burze pro rok 2021, na který se teď obchodníci nejvíce zásobí, činí aktuálně asi 14,5 eur (381,5 Kč) za megawatthodinu (MWh), meziročně o pětinu méně.

"Ceny plynu snižujeme plošně pro všechny naše maloobchodní zákazníky. Lidem se základním produktem plyn Standard automaticky klesne cena od října o pět procent. Zkrátka ale nepřijdou ani zákazníci, kteří s námi v minulosti uzavřeli dlouhodobé smlouvy. Také jim promítneme do vyúčtování pokles ceny. Zákazníkům s fixními produkty budeme do faktur vyplácet speciální prémie. Celkem této velké skupině věrných zákazníků vyplatíme téměř čtvrt miliardy korun," řekl dnes předseda představenstva innogy ČR Tomáš Varcop. Značka innogy je největším dodavatelem plynu v Česku, má asi 1,2 milionu odběratelů.

Ještě větší úsporu slibuje konkurenční ČEZ. "Ceny plynu snížíme plošně od prvního října, a to výrazně. Lidem se základním produktem Plyn na dobu neurčitou automaticky klesne cena od října o 11 procent. Konkrétně ceny klesnou o 120 korun za megawatthodinu, o dost výrazněji než u konkurence. Například, u typického zákazníka v bytě budeme na základním produktu vůči innogy o 30 procent levnější," řekl dnes ČTK mluvčí ČEZ Roman Gazdík. ČEZ Prodej je podle něj na trhu mezi dodavateli plynu dvojkou, když má podle dat Operátora trhu s elektřinou asi 435.000 zákazníků.

Snížit ceny plynu plánuje také společnost MND. "V nastávající topné sezóně 2020/2021 plánujeme plošné snížení cen plynu ve výši zhruba šest procent," uvedl ředitel marketingu společnosti Jan Sýkora. Mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek uvedl, že firma na rozdíl od většiny konkurence v uplynulých letech ceny plynu nezvyšovala. "Aktuálně také připravujeme a dále postupně budeme zákazníkům nabízet nové cenové produkty, které reagují na aktuální vývoj trhu a s jejichž využitím zákazníci ušetří," sdělil.

S pohybem cen plynu zatím vyčkává E.ON. "Stále ještě nemáme nakoupený do našeho portfolia celkový objem plynu na příští rok. Situaci na trhu analyzujeme a podle výsledků se budeme rozhodovat o případné změně ceny," řekla dnes ČTK mluvčí společnosti Martina Slavíková.

Mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná doplnila, že většina dodavatelů uplatňuje po zkušenostech pro zákazníky ze segmentu domácností a maloodběru konzervativní nákupní strategii, kdy většinu energií nakupuje na velkoobchodních trzích postupně a dopředu. "Tudíž pokud by stávající trend nízkých cen na burzách pokračoval, dá se předpokládat, že v koncových cenách spotřebitelů se to projeví v řádu několika měsíců. Kdy, zatím nedokážeme říct. Záleží také na kurzu koruny a samozřejmě i konkurenci a vývoji ekonomické situace," dodala.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 28. února 2021

Očekáváme v 19:00 4°C

Celá předpověď