Finští sociální demokraté těsně vedou před nacionalisty

foto Parlamentní volby ve Finsku.

Helsinky - Po sečtení více než 95 procent hlasů jsou po dnešních parlamentních volbách ve Finsku na čele sociální demokraté a pravicoví nacionalisté ze Strany Finů. Ministerstvo spravedlnosti zatím prvnímu zmíněnému uskupení v nově obsazeném 200členném parlamentu přisuzuje 40 mandátů, nacionalistům jen o jeden méně. V podílu získaných hlasů vede Sociálnědemokratická strana o pouhé dvě desetiny procenta.

Při takovémto výsledku by si oproti minulým volbám polepšila o šest křesel, protiimigrační Strana Finů o jedno. Velký propad naopak nemine centristickou stranu Finský střed končícího premiéra Juhy Sipiläho, která je čtvrtá se 14 procenty hlasů. Podle dosavadních výsledků obsadí v zákonodárném sboru 31 křesel, což by bylo o 18 méně než po volbách v roce 2015. Konzervativní Národní koaliční strana, kterou vede dosluhující ministr financí Petteri Orpo, pravděpodobně zůstane na 37 mandátech.

Předvolební průzkumy nasvědčovaly vítězství sociálních demokratů. Hovořilo se o tom, že Finsko by poprvé po 20 letech mohlo mít levicového premiéra v osobě Antti Rinneho, který stojí v jejich čele. Povolební vyjednávání ale nejspíše budou velmi komplikovaná, neboť hlavní strany deklarovaly, že se Stranou Finů nebudou spolupracovat.

Ústředním tématem předvolební kampaně byla budoucnost sociálního systému, který agentura Reuters označuje za pilíř severského sociálního modelu. Levicové strany jej chtějí podpořit prostřednictvím zvyšování daní, pravicové by systém rády zefektivnily kvůli rostoucím nákladům.

Reuters připomíná, že finské hlasování pečlivě sledují také v Bruselu vzhledem k blížícím se květnovým volbám do Evropského parlamentu. Úspěch Strany Finů by prý mohl vylepšit šance bloku nacionalistických stran, které chtějí změnit tvář Evropské unie.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 17. července 2019

Očekáváme v 11:00 19°C

Celá předpověď