Finský výrobce pneumatik Nokian Tyres brání své rozhodnutí dál vyrábět v Rusku

foto Sníh na silnici, detail dezénu zimní pneumatiky - ilustrační foto.

Helsinky - Finský výrobce pneumatik Nokian Tyres brání své rozhodnutí pokračovat ve výrobě v Rusku v časech, kdy odtud jiné firmy na protest proti ruské agresi na Ukrajině odcházejí. Firma svůj krok zdůvodnila potřebou udržet si kontrolu nad tamní továrnou. O záměru firmy, která je podle svého webu nejseverněji položeným výrobcem pneumatik na světě, informovala dnes agentura Reuters.

„Pokračováním v provozu továrny na pneumatiky pro osobní automobily v Rusku chceme zajistit, aby továrnu provozovala a kontrolovala společnost Nokian Tyres i v budoucnu,“ uvedla firma o své továrně ve městě Vsevoložsk v Leningradské oblasti. Podnik dodal, že tak zároveň pomůže zajistit, aby se jeho produkty nepoužívaly pro vojenské účely.

"Podle našeho názoru je lepší, když je továrna pod naší kontrolou než pod kontrolou někoho jiného," řekl deníku Helsingin Sanomat generální ředitel firmy Jukka Moisio. Ruská vládnoucí strana tento měsíc uvedla, že vládní komise schválila první krok ke znárodnění majetku zahraničních firem, které zemi opouštějí.

Společnost Nokian v Rusku vyráběla před válkou na Ukrajině zhruba 80 procent z přibližně 20 milionů pneumatik, které za rok vyrobí. V Rusku vyrábí pneumatiky pro osobní automobily, zatímco pneumatiky pro těžší vozidla vyrábí ve Finsku a v dalších zemích.

Akcie Nokianu obchodované na helsinské burze se v pondělí propadly až o 13 procent, když list Helsingin Sanomat a další finská média oznámily, že společnost minulý týden v telefonátu analytikům zřejmě sdělila, že se bude snažit získat podíl na trhu od konkurentů, kteří Rusko opouštějí. To jsou firmy jako Michelin, Continental nebo Bridgestone. Společnost dnes takový svůj výrok popřela.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pondělí 28. listopadu 2022

Očekáváme v 21:00 2°C

Celá předpověď